Aktuale Linka Galeria Xhamia Sulltan Murat Biografia Kontakti
Përgjigje Shto një pyetje këtu...

1428. Prej sa vjet duhet te agjeroje femra? Përgjigja: 1427. Prej sa vjet duhet te agjeroj femra? Përgjigja: 1426. selam aleikum hoxh i nderuar .doisha te tpys sa i perket flutrave ne islam , un ne banesen time ku banoi me te madhe hin flutra ka momente kur edhe dritaret jan te mbillura paraqitet ndonje fluter gjithmon . pytja ime esht a jen te rastit kto flutra apo ka ndonje domethenje naspekt fetar . falimenderit per mir kuptim selam. Përgjigja: 1423. mirdit deshta me ba ni pytje a esht gjyna me marr per burr ni djal qi i ka dajt ne katunin ku i ka nana jem .ju falimiderit Përgjigja: 1420. Single jam ka naj qik Përgjigja: 1419. a ka munsi me dit qka thojn me pa anderr tu fal namaz ama me tu nderpre namazi vetem pse flokt si kum pas mir tmbulume e kum ndal namazin mi rregullu flokt po nuk mujsha me fillu perseri namazin Përgjigja: 1418. I NDERUARI HOXHE, EKSELENCA E JUAJ, DESHA TE T131E PYES SA KUR DO TI I PERGJIJGENI PYETJES NR. 1385, QE SA JAM DUKE PRITUR PERGJIGJEN ME SA PO SHIFET PYETJA IME KA DAL NE PENSION, E UNE E PRES PERGJEGJEJEN NE KOHE NORMALE E JO KU E DI UNE KUR MBAS NJI VITI. jO TE LUTEM PERGJIGJUNI NE PYETJE, JO JO LARGOJENI PYETJEN TIME, NGA PYETJET TJERA MOS TE ZEN VEND SE TASH PO E BESOJ SE TE GJITHEVE DO TJU PERGJIGJESH ME PA DURIM SHKA DREQI JENI TUE E PRIT AEROPLANIN APO AUTOBUSIN. VALLAHIN QE 3 MUAJ QE E KAM SHKRUAR PYETJEN ME SHPRES SE DO E MARRE PERGJEGJEN NE KOHE NORMALE, E JO ABNORMALE, URIME HOXHE SDI SHKA JE I ZANEN KESHTU , NUK ASHT DASH TE HAPER RUBRIKEN PYETJE PERGJEGJJE KUR NUK PERGJIGJENI NE KOHE NORMALE.VALLAHI SHUM NERVOZ ME KENI BA POR SADO KUDO HOXHE JENI E PUNONI MA SHUME ME KLIENTET SE TE BRAKTISIN FARE. Përgjigja: 1416. Osht nie Hack sherifi Ban rukje a osht i mir a jo Përgjigja: 1415. Eselamun alejkum ne tetove ka Përgjigja: 1414. me te hy lakuriqi i nates ne shtepi a është keq apo mir Përgjigja: 1413. Selam Alejkum hogj! Deshta te pyet nje pytje reth burrit tim qe jetojm qe 8 vite bashk. E kemi nje hall Sdi as vet ku te filloje.Ne fillim te bashkjeteses ton kemi kalu shum mir ky me ka Dasht shum edhe e kum Dasht po kur patem kan ne Kosov tek familja e ti ne 2009 filluam me pas ma shum Grindje, edhe tashti pasi kena dy fmi me veshtersi se nuk mujsha mi majt fmit. Tashti i kena dy fmi vajz edhe djal. Kena ble nje aspartament po haptaz do anetar te familjes po tregojn urrejtjen. Pse ky me ble demek apartament. Jan msu qdo herr shku ky vet pa gru edhe pa fmi me shpenzu pas tyre e qekjo esht e verteta. Burri in esht ftoft nga une po ashtu edhe une, per qdo sen ndami edhe nuk shkon 2-3 jav ndami.. Vllau i burrit me nan te burrit me qojn mu smsa qe Turp um vinte qa ka shkru Kunati e Burri nuk i thot qe stop kjo nuk lejohet me perdor ksi fjal banale ndaj grues tem.mu um thot smuj mi Than vllaut kshtu kurse vllau esht 8 vjet ma i Ri si ky. Jam lodh prej fjaleve ofenduse per qellime te veta qa i kan se di. Um lshon Burri sa her te shkojm ne Kosov ma qel deren. Ne dyshojm tek e ema ti Pasi kem gjetur disa argumente. Po spo di qa me bo. Nuk po muj me bo ma sabr se u tepru ka um kerrcnon Kunati me ardh ne Kosov ka me ti kall fmit e ty. E ky nuk di per qa i thot vetit burr. Nje grua ka nevoj per perkrahje te burrit e jo veq mu emnu e martume. Si te veproj spo di ma. Na ka lan mu me fmi vet ne banes se po thot skam vlla me hup kerkush spo i thot me hup vllaun as nanen ata jan qata qe pot ndajn haptas e kan tregu urrejtjen ndaj meje edhe une veq mir jam sill me ta po buka e jote pot vrajka.. Deshta me dit sa lejohet vllau me nderhy tek ne. Ai me gru te vet mw fmi te vet jeton jeten e kta e shtin. Me ma Bo hallall shpresoj qe jam kan e kjart. Përgjigja: 1412. selam alejkum hoxhe i nderuar Pyetjen numer 987 ende nuk je pergjigj Përgjigja: 1405. Pershendetje deshta te dij nese ke ngren mish Derri pa vetedije mirepo pasi qe e kam marr vesh pas 3 ore ke shku dhe e ke vjell nga goja, qka duhet ber pastaj. Kerkoj nje keshill Përgjigja: 1401. Shoqja jem oo do me dit a esht gjynah a haram me dal me ni kusheri Përgjigja: 1400. Esselamu alejkum Hoxhen i nderuar, jom ni moter 19 vjecare , kisha ni pyetje per ju, c ka duhet tfalet erdhe cka luqe duheët tboj per ni martesa tmbarë edhe tlumtur nga feja islame. Ju lutem hoxhe nderuar ju pres ni pergjigje Inshalla! Zoti ju shprëbleft me ne xhenet , Inshalla Zoti ju dhasht kit mirate e ksaj bote, inshalla me kit mirat ne hajret. Esselamu alejkum ve rahemutlla-llah ve berekate hu. Përgjigja: 1399. SELAM ALEJKUM Hoxh deshta te pyes per muziken a eshte haram apo jo disa e konceptojn eshte haram po jo ne ate menyr te rend ,andaj deshta ta di ne form te prer un merrem me kete por do e le se shpejti i fali 5 vakte namaz ,mundohem me mundesin me te madhe mei shku rregullave te all-llahut te pershendes shum Përgjigja: 1397. Bismilah! Seljam alejkum hogj i nderuar! Une jam nje prej shikusve te juaj prej Rusije, jam te ju percjell hytbet dhe ligjeratet e juaja ne mediat sociale. Kisha deshir te pys, se qka mundeni me tregu per popullin e Qerkezve? Per Qerkezet musliman. A e dini ndonje ngjarje per te? Allahu ju meshiroft! Ju falenderoj shum per pergjigje. Përgjigja: 1396. Selam alejkum hoxhe i nderuar. Pyetja ime eshte : A prishet namazi nga qe djersitem shum bile nje namaz sabahu kulloja nga djerset? . Me respekt Allahu ju shperbleft Përgjigja: 1394. deri ne sa vjet allahu xh.sh mund ti fal mekatet(mekatet* Përgjigja: 1393. A esht mekat te vendosh emrin Albina. Kam lexuar ne internet se ka domethenie te keqe. Dhe emri Egzon a esht emer i mire ? Përgjigja: 1392. Kam ber nje gabim tmadh dhe jam penduar shu. Kam ber mardhenie intime me nje mashkull si mundet tm fal Zoti xh.sh Përgjigja: 1389. qka duhet bere kur nje njeri eshte i semur e nuk mu te agjeroj Përgjigja: 1388. A ben me ba pazar per cmimin qe e zgjedh dashin? Përgjigja: 1387. selamu allejkum aga hoxh a lejohet kurbani per femij te pritet edhe mas 7 dit pose jam ne gurbet e pushimin e kam mas qe ti ben femija 10 dit faliminderit selam Përgjigja: 1386. A eshte e ndaluar ne fejen islame te dashurohesh ne krishter ??? Përgjigja: 1385. Hoxh i nderuar, selam ajekum ve berekatehu, deshta me ju pytur per nje enderr, qe ende me mbren ne zemer ajo enderr. Endrra vijon keshtu; Kisha te behem operacion prej zemres, operacion ishte shum i rende, ka zgjatur plote 10 ore, eshte kryer me sukses, 2 dite isha ne kome ne dhome intenzive, gjate tere kesaj kohe kam pare enderr sikur ishtin dy grupe, nje grup u mundojshin me me mbyte, kurse tjetra grup iu kundershtoheshin atyre me falje te namazit dhe lutje tek Allahu xh.sh. qe te shpetoj prej tyre. Grupa kundershtare ishin te veshur me fustana te gjate si femrat ashtu edhe mashkujt, mashkujt i kishin floket dhe mjekrrat e gjata thuja gjer ne toke, bejshin ritualin e tyre nuk di si te shpjegoj, fluturojshin neper tavanin e asaj salle te tyre, para se te bejshin ritualin, femrat u zgjojshin prej sandukave te te vdekurve e u ngjallshin e bejshin ritual, mandej bashkeshorti i jem edhe dy djem e mij, iu bashkangjen atyre ne ritual qe te shpetonin mua, mirepo ata i mashtrojshin duke iu thene se per mua po e bejne ate ritual qe te shpetoj, e keta u lidhen ne grupen e tyre, e une isha si nje dhome e i shikojsha krejt se si fluturojshin neper tavanin e salles se tyre,e bertitsha sa kisha fuqi, se un e disha se ata nuk jane te fese muslimane, e merrsha te rrahura nga motrat medicinale, O Zot sa enderr e trishtueshme, e mandej ne tjeter ane njerzit qe u luteshin per mua ishin musliman benin lutje te medha si ne nje brege te nalt for nate e dite. Mandej sikur u rrezojshin tugllat e shtepive ne deti te madh, e vijshin deri ne shtepi brenda e piken e fundit shpetojsha, nuk po di si me ju tregue, nusja ma kishte fort inatin shikonte ne cdo menyre me me mbyt. Pot por prap shpetojsha, ne fund motrat medicinale me rraheshin non stop, me dhunti me shtishin te vdes, me vendosen ne sanduk te te vdekurve dhe me lidhen qe te mos leviz,e mbuluar me cefin te bardhe, por kur erdhen edhe fytyren per me me mbulue une disi e zbulova fytyren time, edhe ne ate moment u zgjova nga koma e erdha ne vetvehte, si besojsha vetit qe jam gjalle disa kohe bukur te gjate se cfar endrre apo e vertete eshte kjo qe me ka ndodh, ju lus i nderuari hoxhe sa ki mundesi te ma sqarosh domethenjen e kesaj endrre se vALLAHU sot ate dite kame frige kur e mendoj. Qofsh i bekuar me xhenetin firdaus. PRES PERGJEGJE JU LUTEM. Përgjigja: 1384. pershendetje.un jam 15 vjeqare nuk me kan ardhur ende mujoret jam e vogel dhe mua sot nena dhe motret nuk me kan thirrur per syfyr e tash un a muj sot gjat dites te bej niet me uj ..ALLAHU JU SHPERBLEFT.AMIN!.PASH ALLAHUN ma ktheni sot pergjigjen. Përgjigja: 1382. pershendetje.un jam 15 vjeqare nuk me kan ardhur ende mujoret jam e vogel dhe mua sot nena dhe motret nuk me kan thirrur per syfyr e tash un a muj sot gjat dites te bej niet me uj ..ALLAHU JU SHPERBLEFT.AMIN! Përgjigja: 1378. selam alejkum ekam nje pytje aka drejt me fal namazin edh pse nuk esht muslimane Përgjigja: 1373. prej ciles mosh vajzat fillojn te agjerojne ? Përgjigja: 1371. Zoti ju shperbleft te nderuar qe na jepni mundesin te ju drejtohem. kam dy pyetje A lejohet lexim kurani per shpirtin e te vdekurit dhe une jam 43 vjeqe dhe nuk arij te gjej fatin ejetes.Gjithemon del diqka ,ose sme pelqenmua personi ose atij sipelqej ose ska shkolle soe andej kendej por thjeshte ende nuk arij te vednosi ,por edhe kur dikushme prpozon dike unemerzitem shum temendoj faktin se duhet martuar dhe te dal nga shtepia e prinderve.sa her qe mendoj martesen,preferoj te vdes,Nuk munde ta bind veten te merr vendim te dal e me martohem,Nuk arrij t emendoj jeten jasht shtepi se prinderve. A munde te jet se doshta zoti sme ka shkru te jem e martua dhe jo te gjith duhet te martohen nekee jet.Vua shum nga ky problem,nuk arij te mdnoj veten te matuar e tele prinderit-me par preferoj te vdes se sa martesen.Cfare te bej,qka munde tejet problemi/?Une kam mbarar fakultetin,punoj,kam veture kam jet normale,por nese duhet te zgjedh mes Marteses dhe Vdekjse preferoj te dyten-Vdekjen.Zoti ju shperblet Përgjigja: 1370. Selam alejkum verahmetullah ve bereketuhu hoxh i nderum e kam nje femij te vogel 3mujsh,e kam agjeru 2 dit dhe sot nuk e kam agjeru a mos kam hy ne gjynah, se thash ta agjeroj me dit ,se me duket se bebja nuk ngopet ,ju lutem me ktheni pergjigje selam alejkum allahu ju gezoft me xhenet Përgjigja: 1368. selam akekem zoti na bekoft deshta te bej do pytje hoxh e nderuar si duhet me ban njet per mu fal edhe une e kam nje vajs 6 mujsh po nuk e kam ne gji po kan than se nuk ban mi dhan tili far tamli po une e kam me tamel humata se ja jemi vajzes a esht qina a po a jo une nuk po di si te ja bej edhe kurana a jan krejt te njejt si i verdh si i kuq me kan than se edh te sarin kish aj than ish ma i mir une e di se krejt jan te njejt e falmedroj ALLAHIN QENE SHEN HU po qa esht se po me brengos mua se nuk mujta me shtin me pi te nana ishalla me nimon te tjeret falminderit per mir kuptim e na nimovt ZOTI aregjeri sa me te len e na baft kabull e na nimoft ne diten e gjykimit kut po te gjykome per te mirat e per te kgjijat selam alekem vella i dashur Përgjigja: 1366. Selam Alejkum Hoxhë Efendi! Si jeni ? Si po kaloni? Unë me 2 Korrik do të jem në Shkup për Namaz Të Drekës në Xhaminë " Sulltan Murat " dhe kam dëshirë ta di nëse ti je prezent aty atë ditë, sepse kam dëshirë të takoi! Allahu ju shpërbleft! Përgjigja: 1365. Selam Alejkum Hoxhë Efendi! Si jeni ? Si po kaloni? Unë me 2 Korrik do të jem në Shkup për Namaz Të Drekës në Xhaminë " Sulltan Murat " dhe kam dëshirë ta di nëse ti je prezent aty atë ditë, sepse kam dëshirë të takoi! Allahu ju shpërbleft! Përgjigja: 1364. Selam Alejkum Hoxhë Efendi! Si jeni ? Si po kaloni? Unë me 2 Korrik do të jem në Shkup për Namaz Të Drekës në Xhaminë " Sulltan Murat " dhe kam dëshirë ta di nëse ti je prezent aty atë ditë, sepse kam dëshirë të takoi! Allahu ju shpërbleft! Përgjigja: 1363. A lejohet me be dhikrin me xhemat Përgjigja: 1360. Hogje inderuar kam nje hall dhe deshiroj te pyess ,, unn jam e fejuar dhe tash ne korrik do te martohem po e kam nje hall qe po me shqetson shumm kam probleme me barke me pare nuk e kam pasur as njeher kete kur po shkoj tet burrit dhe eshte koha e darkess dhe ende pa fillu me kthy bukun mu um vjen mundim um vjen me vjell dhe zemra po me rehh shum shpejt fryma mudahet me heret nuk um ka ndodh edhe pse kam shku kam hanger buk tash shum pom mundon edhe kur tjam nshtepi me mendu pak per te familjes se te fejuarit mu um vjen me vjell dhe nuk po mundem te ha bukk edhe ne mengjes ashtu e kam njenjen e te vjellurit por nuk mund te vjell jam shum e shqetsuar inshalla allahu me ndimon e te bon sebeb ty Allahu te shperbleft Përgjigja: 1359. A lejohet me fal namazin në gjuhen shqipe Përgjigja: 1354. Kan deshir me majt ramazan po problemi osht qe nuk di me u fal,a osht keq me majt ramazan e mes me u fal 5 vaktet?? Përgjigja: 1353. deri ne cilen moshe allahu fal mekatet? Përgjigja: 1352. Mmm Përgjigja: 1351. Mmm Përgjigja: 1349. Esselamu alejkum,une u kam djalin tre vjec tash ka mbush ,por ende nuk flet,i flet vetem dy a tre fjale e kam pas te mjeku gjithcka eshte ne rregull me kane thene ,ai degjon shume mire me kupton gjithqka mirepo me komuniku jo ,eshte shume i pashem te gjithe me thojne se e ka nga mesyshi ju lutem me tregoni kujt ti drejtohem per rukje a dini edhe ndonje rast keshtu sepse jam e brengosurs shume Përgjigja: 1348. Jam gati per ta marr patent shoferin e duhet te mesoj shum po nuk po muj me u perqendru te lutem me ndihmo nuk di qka te bej Përgjigja: 1346. Selam alejkum, deshtja tju pys per ni emen per vajz se jam shtatzan dhe jam ne ditet e fundit dhe ende nuk e kem vendos emrin per femi.a esht e lejushme tje lejm vajzes emrin Anduena kuptimi i kti emrit e kem lexu ne internet ishte Pasion. A esht e lejushme ne islam ky emer me ket kuptim te lutem per pergjigje.selam alejkum allahu ju shperbleft Përgjigja: 1345. S.A PSE gruaja ime kur ban namaz nuk ndjeehet Mir tlutem pergjigj,je me kthe Përgjigja: 1344. Eselamu alejkum,nese njeriu qohet prej gjumit 5 min para lindjes diellit dhe kupton se eshte xhunub ,dihet se nuk mundet te pastrohet shpejte qe mund ta fali namazin para kohes lindjes diellit ,ateher cfare duhet te bej dhe kur falet aj namaz i sabahaut,eselamu alejkum Përgjigja: 1342. ne qofte se nmbremje nuk e bejm nijetin per diten e neserme a kena agjerim?edhe nqoftese harron han dy her gjat dites por me harres a ke agjerim Përgjigja: 1341. Selam alejkum jam nje nane e 3fmijve dhe tash kam fillu te mesojn per fejen muslimane ma shum po mesohem edhe Te fal namaz por e kam ni problem shum te madh nana dhe Baba kan qen ne shpi ata kan ndryshu shum nuk jan si perpara une qdo heri thom se haram asht qenin ne shpi po ata nukme ngojn a kam gjyna qe une atynvei thom see di qe Baben edhe. Nanen nuk bon. Me i idhnu Përgjigja: 1340. Selam alejkum jam nje nane e 3fmijve dhe tash kam fillu te mesojn per fejen muslimane ma shum po mesohem edhe Te fal namaz por e kam ni problem shum te madh nana dhe Baba kan qen ne shpi ata kan ndryshu shum nuk jan si perpara une qdo heri thom se haram asht qenin ne shpi po ata nukme ngojn a kam gjyna qe une atynvei thom see di qe Baben edhe. Nanen nuk bon. Me i idhnu Përgjigja: 1338. Une jam me nje qike ne klas dhe edu shum ate dhe ajo nuk me do mua dhe ni shok i ngusht i imi adon ate Përgjigja: 1336. pershendetje jam interesuar ta di grujen ekm pas shtatzan nemujen e 7 me ka vdek beba ka lind i vdekur aduhet te boj najsen apo kem ba nja gjynah qe na qoj allahu ket sprov kisha pas deshir me dit mendimin e juv edh a duhet me vorros me hoxh a pa hoxh qofse ka mundusi mem dhan pergjigje ne email/ metii-pr@hotmail.de Përgjigja: 1335. jam nan e dy fmive kam nje vajz dhe nje djal djalin e kam ende ne gjoks dashta me pyt a e kam gjynah mos me agjeru a jo edhe qe dy jav ja kam nis po kam qef me u mbulu shum qka muni mem kshillu Përgjigja: 1334. selam aleykum , deshta me pyet gjysh po duhet me e fal namazin ne stadzanije. Përgjigja: 1333. qfar te bej ta largoj stesin Përgjigja: 1330. Si mund te falet nje grua qe nuk din te lexoj por as nuk i din permendesh dovet,ndersa nje grua qe falet i ka thene qe vetem nese i ben uljet dhe ngritjet pa i thene dovet All-llahu I Madheruar ia pranon namazin ? Përgjigja: 1329. selamalejkum Hoxh i nderuar une dua te pyes per ramazani pyetja eshte kjo;Kam dy prinderit te shtyer ne mosh por dhe vuajn nga diabeti dhe hiper tensioni vitin qe lam pas kan agjeruar por kan pas probleme te theksuara me shendetin por ket vite une u kam then se mos me agjeru po dua nga ju ta di se nese prind e mij te dashur nuk agjerojn ne qa duhet me ba qe te pakten me dal nga obligimi edhe pse agjerimin nuk e zavendeson asgje me respekt Resul Ahmeti Përgjigja: 1328. nese ka mundesi te me ktheni pergjigje jua kam derguar ne email ju lutem shum, ne te vertet jam ne gjendje te keqe, nuk kam asnje zgjidhje cdo dite e me shum merzitem Përgjigja: 1326. cilet lumej bashkoheshin aty afer Përgjigja: 1323. selam alejkum .un jam 11 vjeqe por jam duke agjeruar edhe ne ndarjen e 3 muajve dhe disa te aferm me thojn se nuk asht e lejushme per ty a esht e vertet a jo .dhe femiet deri ne sa vjet mund te fillojn te agjerojn faliminderit per mir kuptim Përgjigja: 1321. kur ti marrish tespit ne duar duhet te marrish ades apo jo Përgjigja: 1320. kam pare ne enderr sikur u bera me vella por une jam 18 vjece kam edhe nje moter me te madhe 22 vjece,dhe 2 vellezer njeri 15 ,njeri 8 vjec,,,,por mamit para se te lindja une i ka vdekur nje djale ne lindje,,,femija qe pash mbreme ishte shume i bukur dhe e donim shume te gjithe Përgjigja: 1319. kam pa enderr se kam pi duhan edhe pse ne jeten e perditshme nuk e pi qka do me thene Përgjigja: 1318. cka eshte kur sheh enderr nje person te rritur ne moshe te vogel ? Përgjigja: 1317. Selam Alejkum hoxh ekam ni pitje Se une po fali 5 vaket namaz edhe ngoj kuran Po kom shum vesvese Qka muj me bo te lutem me shkruj Përgjigja: 1316. Selam Alejkem Kam bo be me Kuran ne dor, Pasi qe familja me detyruan te ndahem me te dashurin, qe Kurr ma ne kete jet skam me U martu, tani kam frik nese Zoti e ka shkru mu martu me dike tjeter a me falet nese pendohna Përgjigja: 1315. Pershendetje hoxh i nderuar, desha te pys a mund te flej pas namazit te sabahut. Përgjigja: 1311. selaqmu alejkum ne ne maqedoni kur vdes dikush njerzit qe vin me dhan ngushllime na thon zoti makfiret a mundet me e dit perkthimin e kesaj fjale dhe cila esht fjala e pershtatshme ne kuran per ngushllimet e familjes per te vdekurin , dhe nese ka mundsi me e dit cka ndodh me njeriun deri sa ti dal shpirti prej trupit selamu alejkum.. Përgjigja: 1307. A mut me shkru puetje Përgjigja: 1304. A mut me shkru puetje Përgjigja: 1301. Selmau alejkum, qka do te thote kur sheh enderr duke bere namaz me disa persona, ju pershendes, Selamu alejkum Përgjigja: 1300. Prshndetje jam nji moter muslimane kam 5 fmi cauce madhe u martuar tahej me 22.12 eshte shtatzensh cauca pi kur e veshi fustanin e bardh adit ci martoeshte nuk u. Duk mir cauca kur shkoj ke shpje ative si riheshte vet donte me hik buri eka maltretuar fizik o hoxh ekam cu ke disa hoxolar mthan ci ene dhondri ene cauca kajn shum sihir mungjija t gostivarit jemi cauca eshte tahi ke un se sojt pi vendi ishin tu i dalj kur shkova ta mar o hoxh ju lutem ndhimoni se jemi shum n gjendje t keqe me tregoni cish tboj se 4muj fmi mban kjo don t thkehet ke buri vet ama aj se pranon ju lutem nse ka mndsi t flasim skype . Përgjigja: 1299. A lejohen te haaen vezat qe kajn ngjirosur krishteret per "BOZHIK"?, pasi qe shoqeria ime me kajn dhuruar veza te ngjyrosura e po du me dit. Përgjigja: 1298. pershendetje hoxh i nderuar ne qoft se njeru ban be mos me i jep para hua askujt por pastaj kthehet dhe i jep prap a eshte Mekat ose a ka te drejt prap me i dhan parat hua edhe pse ka bere be ? Përgjigja: 1297. selam alejkum, a eshte haram me hanger ushqimin qe pergatitet me alkohol neper restorante Përgjigja: 1294. jam dashuri shum meni femen qysh mja ba dyqysh mem pranue aja me kalu me ta edhe mu martu shum a beson jam dashuri nuk e baj 2 or pa ja kqyr fotot Përgjigja: 1293. patent shoferine kam e kom marr me ka shku gjithqka ne rregu por qe tri vite skam vozit nuk kemi pas makin tash kemi mend me ber por une kam frig te voziti e tham em vet qysh kam em vozit qe po kam frig kalofshit mir Përgjigja: 1292. Pershendes e kam ni pytje: kum kalu meni djal edhe aj djali um ka lan. E kum pa ne anderr qe asht feju meni qik qka thot kja anderr pe ni vetin shum keq. Përgjigja: 1291. Pershendes, e kam ni pytje: e kum pa djalin qe kena kalu bashk edhe qe um ka lan. Tu feju meni qik qka thojn? Përgjigja: 1290. kam nje pytje shpresoj te ma jepeni 1 pergjigjje : nese nje neri osht duhan pires dhe e ka kancerin dhe mjeku ja ka ndaluart ate por megjithate nese ajo kerkon cigare ne momentet e fundit te vjdekjes ne spital a osht gjyna mos mi dhon ? me i ja mshef cigaret ? Përgjigja: 1288. Pershendetje , kam pare në ënderr , sikur. Jam duke ndenjur me djallin !sikur qeshja me të , luaja ,, e Kisha shum after ,, Kur u zgjova , Kisha shum frik ,, sa nuk ja tregoja askujt .. Qfarë kuptimi , ka kjo ender.. A ka mundesi të , ma tregoni . JU LUTEM Përgjigja: 1287. qfar domethenie ka me pa onderr 1 grua tut bo sehire ? Përgjigja: 1285. Selam alehkym Jan nje moter muslimane. Fali namaz po jam shtatzane nuk po muj Ka njeher mu fal edhe a me pranohet qe veq farzet i fali shkaki se nuk po muj allahu ju shperbkeft e selam alehkym Përgjigja: 1284. cfar demethenie ka emri tuana Përgjigja: 1283. cfar demethenie ka emri tuana Përgjigja: 1282. Selam aleykum hoxh i nderuar deshta te pyes per nje nga shum endrat qe ikam par ma heret . Isha ne mesin e imam Aliut dhe do imameve tjer qe nuk i njisha ata i kishin rrobat e gjelberta dhe imam aliu me thojke bonu prej neve hajde me ne un thojsha jo nuk du edhe fillova ti recitoj suret felek dhe nas dhe duke i perserit shum her edhe shum her lailahe ilallah deri sa me doli gjumi . Atehere gjat dites e kisha ni ndnjenje ne kok si me pas ni kapel ne kok me vinke ashtu . Qfar domethenje ka kjo . Un kam par disa endra me profeti ton a.s. Edhe me furnizuesin ton xheleshanehu por at se kam par vetem zerin e ndegjojsha qka mtregojke . Falemenderit hoxh i nderuar eselamu alejkum ve rrahmetullah ve barekatehu Përgjigja: 1281. Selam aleykum hoxh i nderuar deshta te pyes per nje nga shum endrat qe ikam par ma heret . Isha ne mesin e imam Aliut dhe do imameve tjer qe nuk i njisha ata i kishin rrobat e gjelberta dhe imam aliu me thojke bonu prej neve hajde me ne un thojsha jo nuk du edhe fillova ti recitoj suret felek dhe nas dhe duke i perserit shum her edhe shum her lailahe ilallah deri sa me doli gjumi . Atehere gjat dites e kisha ni ndnjenje ne kok si me pas ni kapel ne kok me vinke ashtu . Qfar domethenje ka kjo . Un kam par disa endra me profeti ton a.s. Edhe me furnizuesin ton xheleshanehu por at se kam par vetem zerin e ndegjojsha qka mtregojke . Falemenderit hoxh i nderuar eselamu alejkum ve rrahmetullah ve barekatehu Përgjigja: 1279. CFARE VETIE TE DRITES TREGON FARI Përgjigja: 1277. A lejohet pazari ne qmim i kurbanit Përgjigja: 1276. saghshdgzhxsuyxyh Përgjigja: 1275. selamu alekum..kam ni pyetje per ju..mu me propozon ni djal ka shum paree mirpo ai esht invalit ..familja imee sdun tem japin te ai..mu pelqen ne karketer si njeri esht isjelshtt ..un nuk du te martoehm se ai ka paree un dua te martoehm me te sepse me pelcen .ama un frigohem amund tja dal njer fund me te ..dmth amund ti bej izmet ati ..se un sdu ta lendoij at..ju lutem namni ni pergjigje te sakt sipas mendimit tuaj ???? :( Përgjigja: 1274. mirmrama me fal nqofse ju pengova qfar domethenje ka emri Rabi Përgjigja: 1273. I nderuar Hoxhë Jam "martuar" pa lejen dhe deshiren e prindit per arsye se bashkeshorti dhe familja e tij ishin ne konflikt me nje familje tjeter. Une jam gruaja e tij e dyt, ndersa femija me ka lindur pas humbjes se jetes se bashkeshortit. I ndjeri ka dy familje te ndara ne banesa te ndryshme ne Prishtine (dy gra dhe femij) por pa kurorezim (beqar) Pyetja qe me intereson esht: a esht mekat dhe nese po, kush esht pergjegjes per mekatin dhe a konsiderohet Zina. I ndjeri ka vizituar familjet e miqve dhe esht pajtuar me ta por mungesa e kurorezimit qfar pasoja bart Përgjigja: 1272. Selam alejkum hogje i nderuar ishalla do Allahu i madheruar dhe ma ndihmon jam nje djal nga kosova te them te drejten kemi nje problem me punen kemi punu shum dhe punojm shume por jemi ne nje gjendje shume te rand ka shume kohe jemi futur ne kamata dhe shume veshtir nuk mundemi te dalim ma shume se 15 vite babi im ka vdekur une me vellan punojm shume po nuk po mundemi me dal prej kesaj situate une jam i martuar dhe vellau i kemi lon familjen ne kosov ne punojm jasht po nuk po shkon hiq jam kon te nje hogje me ka than se keni siher te them te drejten ishalla do Allahu e na fal se kemi marr dhe harmali tash ni kohe i kam djeg komplet ndegjoj shpersh rukje por ka fillu me humb durimi dhe forca me provu me dal prej kesaj situate e lus te madhin Zot te ma ndihmon te kalojm kete situat dhe e lus Allahun se do me kshilloni dhe ju Përgjigja: 1269. si mundet me ja hek tuten nese ka ne shkoll me bo provimet Përgjigja: 1266. Qfar duhet bre para se me ja nis me lexu kuran? Ju lutem me tregoni? Përgjigja: 1265. Hoxh i nderuar selam alejkum , kam nje problem kisha pas deshir qe te marr sa me shpejt pergjigje! Ma ban hallall hoxh i nderum por me duhet ta zgjas sepse nuk di qfar te bej !. Jam nje vajz 15 vjeqare dhe i fal 5 kohe namaz mundohem qe sa me shum te futem ne din te allahut dhe te kapem per litari te allahut e te kuranit.Por kam nje breng qe shum me rendon kam frik se allahu do me denoj me xhehnem estegfurullah.I kam 4 vllezer jetojm me nanen e babai jeton ne Gjermani por vjen shpesh . Ndoshta jam duke gabuar dhe ndoshta kjo nuk eshte rasti i par hoxh i dashur babai im eshte nje zinahqar! Babai im do qe ne mua te bej zina un sa me shum i largohem por ai mundohet qe te mi plotesoj te gjitha kushtet por me thot se nese un nuk pranoj ateher nuk do te kem te ardhura nga ai nuk kam qfar te bej un i them bjer istigfar dhe ke frik allahun por ai nuk kupton mendoj se ai eshte bere argat i shejtanit stegfurullah . Un sa qe mundem i largohem atij dhe e refuzoj po nuk guxoj te mbetem vetem me te se menjeher fillon te me versulet dhe me flet sikur nuk jam e bija e tij un merzitem perse allahu me sprovoi me nje baba te till un gjithmon mundohem ta refuzoj por ai vie naten dhe kam frik kur ai vie ne pushim un nuk fle ter naten duke u friksuar me ndihmo qfar te bej faleminderit per mirkuptim allahu te meshiroft jarabi. Përgjigja: 1264. Hoxh i nderuar selam alejkum , kam nje problem kisha pas deshir qe te marr sa me shpejt pergjigje! Ma ban hallall hoxh i nderum por me duhet ta zgjas sepse nuk di qfar te bej !. Jam nje vajz 15 vjeqare dhe i fal 5 kohe namaz mundohem qe sa me shum te futem ne din te allahut dhe te kapem per litari te allahut e te kuranit.Por kam nje breng qe shum me rendon kam frik se allahu do me denoj me xhehnem estegfurullah.I kam 4 vllezer jetojm me nanen e babai jeton ne Gjermani por vjen shpesh . Ndoshta jam duke gabuar dhe ndoshta kjo nuk eshte rasti i par hoxh i dashur babai im eshte nje zinahqar! Babai im do qe ne mua te bej zina un sa me shum i largohem por ai mundohet qe te mi plotesoj te gjitha kushtet por me thot se nese un nuk pranoj ateher nuk do te kem te ardhura nga ai nuk kam qfar te bej un i them bjer istigfar dhe ke frik allahun por ai nuk kupton mendoj se ai eshte bere argat i shejtanit stegfurullah . Un sa qe mundem i largohem atij dhe e refuzoj po nuk guxoj te mbetem vetem me te se menjeher fillon te me versulet dhe me flet sikur nuk jam e bija e tij un merzitem perse allahu me sprovoi me nje baba te till un gjithmon mundohem ta refuzoj por ai vie naten dhe kam frik kur ai vie ne pushim un nuk fle ter naten duke u friksuar me ndihmo qfar te bej faleminderit per mirkuptim allahu te meshiroft jarabi. Përgjigja: 1263. Selam alejkum Po me intersen se si nje musliman duhet te hy me familje ne shtepi te re shum njerz thon se ket duhet ta beshgjat nates pse eshte kj dhecila esht menyra mee mir per te hy neshtepi te re Zoti ju shperbleft Përgjigja: 1255. Pash ne enderr sikur ma preku fytyren dikush jam shum I shqetsun ju lus pergjigje sa me te shpejt. Dua te di SE qfar that kjo enderr. Endrren e pash por nga gjumi nuk u zgjova Përgjigja: 1254. a asht mir me pa zotin anderr Përgjigja: 1253. Kam gjet ne banjon qendres tregtar nje kese me shminka te paso blera ,a asht haram qe i kom Marr , a duhet ti kthej , thjesht i kom gjet Përgjigja: 1252. Punoj ne varreza ne austri..namazi i drekes dhe i ikendis me zen ne pune..a mundem me u fal ne vetur ne keshtu raste Përgjigja: 1251. a lejoet martesa kur kur nana e asaj qikes e ka gjyshen tem dajve hall te babes se vet Përgjigja: 1249. s.a kam bere disa gjynahe dhe tash jam pendu dhe sa her qe falem e lus Allahun ,dhe a mundet qe semundja e femis te vjen si pasoj e mekatit te prindve psh epilepsia Përgjigja: 1248. Es selamu alejkum un jam nje djal i ri 20 vjec a asht e lejume me shku ne haxh para se me shku baba ?? Përgjigja: 1247. selam alejkum desha te pyes jam shum nervoz elhamd jam fetar por nk e di qka ka te une se shpesh fjalosna me burr dhe per pak sen nervozona nuk e di mos ka sihr apo xhelozi nga dikush lexoj kuran falna bej dhiker se di qka kam me vjen turp une si fetare qe i bej keto gjera Allahu ju shperbleft per pergjigje Përgjigja: 1246. hoxh i nderuar ALLAHU qoft i kenaqur me ty . kom disa pytje per ty . nje dit kam gjet nje mac te zez ne vetur ecila ishte embyllur mirpo pasi leviza me vetur eka vrejt ne ulset e mramta dhe kam tentu me kap skam mujt po iku shpejt nga dera. nje dit tjetr kam gjet nje domate ne oborr ecila ishte sikur tishten nuk frik.ishte shum e shendosh...mas dy dite perseri kam gjet po te njojten . kurse ne mengjes sod vetura ishte etera e zhytur etera me ferkem mace .. akeni naj pergjigje ..ALLAHU JU RUJT YA RABI. Përgjigja: 1244. S.A a njeh Hoxha kush Bon Rrukje ne Zvicer Përgjigja: 1241. Selam alejkum Hoxh pytja ime osht si duhet ta ndajm pasurin e babgjyshit sipas islamit jemi dy vllazen dhe dy motra. Allahu te shperbleft me xhenet Përgjigja: 1240. Pershendetje hoxha i respektuar.ju lutem nese mund tem ndimoni kam shum vesvese cka te boj fali namaz lexoj kuran .a mund te boj rukje edhe ku mundi te boj juve u besoj si hoxhe me respekte shum te madh kam ndaj jush edhe njihena personalisht .zoti ju bekoft Përgjigja: 1239. Selam alejkum. Ne internet e kam lezaur se emri amin dmth i sigurt besnik kam shum merak ma ja vendua djalit qe edhe tre jav pres te lindet une dua tja vendoij me ket kuptim e jo amin pasi ce bejm dua apo lutje a lejohet kjo cfar mendimi keni per ket emer...? Përgjigja: 1238. Selam alejkum. Ne internet e kam lezaur se emri amin dmth i sigurt besnik kam shum merak ma ja vendua djalit qe edhe tre jav pres te lindet une dua tja vendoij me ket kuptim e jo amin pasi ce bejm dua apo lutje a lejohet kjo cfar mendimi keni per ket emer...? Përgjigja: 1237. pershendetje e nderuar une deshta ta bej nje pytje rreth enderres: kam pa enderr tu ma dhon nje hoxh nje kuran edhe une e morra edhe eca do shkallave te nelt a mundeni me ma spjegu qka don me thon ju lutem se me ka mbet ne kok kjo anderr qe nje jav ju faleminderit shume Përgjigja: 1236. me kane thene se ne internet mund gjej biografine dhe videot dhe fjalet e tij te verteta ne gjuhen shqipe ne lidhje me kete teme dua pyes : eshte vertet se Enesi r.a ka qene shqipetar? une di per albanin Përgjigja: 1235. Es Selam Alejkum Dashta met pyt kur ni njeri vdes i rruar ne fytyr dhe at dit vdes ktu nne ch dhe ashtu te vdekurit i del mjekrra ai vdiq me shehadet kur ishte i gjall kishte deshir te shkonte ne haxh po ishte i semur vdekjen e ti se pritke askush se vdiq tu ba muhabet me shoqen dhe qiken e vet. Përgjigja: 1231. Selamu walekum rahmetullahu waberakatu hu. Vec ju dergoj selam se jam shum I kenaqur me ligjeratat e Doktor Zekeria Bajrami, inshallah Allahu ju shperbleft me mire si selam shum gjitheve ju. Përgjigja: 1229. Selamu walekum rahmetullahu waberakatu hu. Vec ju dergoj selam se jam shum I kenaqur me ligjeratat e Doktor Zekeria Bajrami, inshallah Allahu ju shperbleft me mire si selam shum gjitheve ju. Përgjigja: 1228. selam alekym une jam nje vajz nga gjermanija a kam nje pytje shpesh po sho ondra nonen time po ajo nuk flas me mu vetem rin ashtu une po flas po ajo nuk flas deshta me dit se qka don me thon kjo ondra eselam alekymm!!!!! Përgjigja: 1226. e kam vra hunden dhe me esht devijuar shum pak mjeku me ka then qe duhet te bejm operacion a esht e lejueshme..? Përgjigja: 1224. Selamualejkum hoxhe un jam i fejuar dhe sdu me bo dasem ndersa prindet e gruas po me thojn se ni vajz kena dum darsem me bo ni keshill prej teje qysh me ja bo Përgjigja: 1223. Selam Alejkum, Pyetja ime eshte, se a lejohet prej mishit te Akikes me honger prindi ose si shperndahet dhe ne sa familje inshaallah ni shpjegim Përgjigja: 1222. Pash ne ender ftyren Time Duke qajtur isha si ne faj dhe njeashtu fytyren Time e pash ne peshkir Duke u matur per te ulur koken ne peshkir dhe perta provuar se amundem ta ndjej zotin Afer meje be namaz ne realitet nuk jam falur Kur edhe pse kam shum deshir sedi gjdoer dishka me ndalon qka dmth endra Përgjigja: 1221. Pershendetje hoxhe i nderuar kam nje pytje shpresoj se do te me kthesh pergnigjen.para 3 vitev jam njoftuar me nje burre i cili jeto ne zvicerr biseduam 3muaj qdo dit qdo nat erdhi tmetakoj mua dhe u beme bashk pastaj vinte prap shpesh tme takonte me dergoj vizen te vi ne Ch ambasada me refuzoj here rresht...pas 9 muajve nuk erdhi me isha e merzitur ne shkruashmi qdo dit qdo nate me thote jam dasburija jetes tij sa here se thojsha po e perfundijm lidhjen nese nuk vie thonte se do vinte qante etj..pas 6 muje pritje vemdosa te shkoj te hoxha e pys at a me don a asht fati im kur do shkoj ne ch ai me tha se mes largu do shkosh kera tre mujat e ardhshem ashtu u bo po erdha ne te zezen as sa keq ishte kur erdha ne ch i dashuri im me priti por me tha se jeton ne nje shtepi me shum.njerz veq nje dhom i tako atij mu me dergoj tek nje kusheri kom ndejur aty 3 muaj mbas trej muaji ai gjeti nje banese dhe naten e pare me mori mua ishte ok naten e dyt tha kam dhimbje ne bark duhet te shtrihet meinjhere ne spital me la mua vetem ne banese te that mu zemra me thojke se diqka nuk o nrregull e lypa vllaun e tij e pyta qeshte me to ai mu pergjigj ka 2femij dhe grua desha te vdes aty dhe i shkrova i thashe di qdo gje ky me tha nese mi fal qdo gje do jete me mu un i thashe po erdh prap te un mori gjerat e veta atje erdhi por pastaj nga ai hoxha qw isha kisha nje leter ne kulet tha te bej me te qe ai tme doj veq mua po tash jam te zezen ketu dhe ajo gruja sjep dot shkurorzimin kam frike prej allahut dua ta dij se si mund ta prishi magjin ose at qe kam bere se nuk me ze gjumi me rehat e dua me shum se jeten time po nese allahu i madh nuk deshiron te jem.me to sdua pa lejen e tij jam pendu dua te.me fal zoti i madh dhe shpresoj te me.doj si ne fillim i dashuri im Përgjigja: 1220. Selam alejkum hoxh desha me ba ni pytje a o harm tregtija edhe a ka ndonje lutje qe nese e thua at lutje allahu do te ndimoj edhe malli te shitet sa me shpejt . Përgjigja: 1217. selamu aljkum hoxh i nderum hoxh un pasi linda fmin u semura shum dhe gati 20muaj une jam ne gjendje te pa deshiruare mu disa mendime te keqia nuk me len rehat cdoher kam frig se do te vdes tani ki mendim mo be i perditshem dhe shum mendim te kqija qe dhe vet kam frig te mendoj me shkon mendja te doj fjal shum eshmtuare kunder melkve apo etje po une luftoj me dhun kundre ktire mendimve cdoher kerkoj mbrojtje nga allahu xhelshanuhu Përgjigja: 1216. selam alejkum hoxh i nderum une kam shum memdim te kqia dhe j bo sh vesvese dheper cdo nate shoh endra shum te kqia vetendet e mija nuk me len te qet Përgjigja: 1215. selam alejkum hoxh i nderum une kam shum memdim te kqia dhe j bo sh vesvese dheper cdo nate shoh endra shum te kqia vetendet e mija nuk me len te qet Përgjigja: 1214. selam alejkum hoxh i nderum une kam shum memdim te kqia dhe j bo sh vesvese dheper cdo nate shoh endra shum te kqia vetendet e mija nuk me len te qet Përgjigja: 1211. nese sheh ne enderr nje qe ka ndrru jet kaher ta shohesh shpesh qfar do te thot un e sho ne enderr koh pas kohe dajen tim qe e kam dashr shumm qfar do te thot a ka gjasa te kerkoj diqka apo te percell ndonje mesazh Përgjigja: 1209. Eselam alejkum Kam bler nje mast per pastrimin e gojes pas larjes se dhambeve ,kunder infekrimit te mishit te dhemve dhe kunder eres se gojes por edhe mbrojtjen e dhambve Mirpo pasi e lexova shkrunte se permban edhe alkohol a lejohet me pastru me te gojen apo jo ? Përgjigja: 1208. selam alejkum hogj i nderuar kam nje pyetje e cila me brengos shum jemi 3 tregtar ne njesoj biznesi por une gjithmon pe luti allahun te me ndihmoj dhe kujt zulllum mos ti boj por qe 1 vjet diqka shum puna mka ra dhe kam shum probleme ashtu si ne kufi ashtu edhe ne dogan po me thojn tkan lajmru kolegt e une gjithmon pa tham allahu e mart hakun tem se une nuk di qka te veproj te lutem hogj i nderuar ndihmon se sdi qfar hapa te mar selam alejkum Përgjigja: 1207. Pershendetje i nderuar. pashe nje enderr qe me ka shqetesuar shume. Po prezantoja nje detyre para disa anglezeve dhe isha shume e lumtur qe po ecja mire. Ne goja kisha nje cumcakiz te cilin e hoqa qe te flisja lirshem. Por pasi e hoqa dhe nisa te flas perseri ,cumcakizi i fry shume dhe me pengoi te flas,ndaj me siklet se isha duke folur,e kapa me gishta dhee hoqa. nisa prap te flas por perseri cumcakizi rritej. kjo me shqetesoi shum dhe me vuri ne siklet,ndaj futa gishtat ne goja dhe nxora me force cumcakizin.ne ate moment nxora copa dhembesh. 3 dhembe me ishin thyer nga kati lart i gojes. nuk ndjeva fare dhimbje,dhe pashe nje pike gjak nga njeri dhemb. ju lutem cdo te thote kjo ? Përgjigja: 1202. du me dit cka duhet me bo un pper nan e bab cdo her me bertasin me rahin per shkak se e dua nje djal un jem 16 vjece ju lutem me tregoni deni gjoo nuk mundem tri e qett cdo her me lot ne syyy ???????? ju lutem me dihmoni Përgjigja: 1201. A esht haram me e marr ni vajz kur baba asaj qikes nuk ma jep qiken edhe une ja hiki qiken a esht haram qekjoo. . Ama un I kam 17vjet eshe qika17 vjet. A esht haram Përgjigja: 1200. Kam shkuar te nje grua e cila lexon te ardhmen time dhe para nje kohe me ka thene se une e kam gjet fatin tim dhe se i dashuri im eshte fati im. Dje shkova prap me tha se ky djali nuk eshte e vendosur akoma dhe nuk mund ta them nese e ke fat por do ti kesh dy oferta tjera dhe do te realizohen brenda 3 muajve. Me thuani qka te besoj, ka shume gjera qe ajo mi gjen dhe ka shume gjera qe ajo mi thot dhe me brengosin. A eshte e mundur qe ajo e ka at aftesi ta lexoj te ardhmen time nga Kurani? Ju lutem me ktheni pergjigje sepse kjo grua dhe keto falltore po ma shkaterrojn jeten. A ka mundesi qe jinnet te komunikojn me engjujt dhe ti percjellin fjalet deri tek kjo grua e cila pretendon se e shef te ardhmen time. Faleminderit. Përgjigja: 1199. selamu-alejkum jam nje muslimane shum e vogel por enderra ime kurr nuk ka mbaru dua te mbulohem por un nuk kam nje shami te vertete mami me lejon po mua nuk me behet qefi qe nuk kam nje shami te vertet te nje besimtareje qka te bej per kete kur i shoh shoqet me mbushet syri lot dhe them sikur te kisha dhe un nje shami te vertet me falni sepse pak e zgjata besomni s e kete e ka shenuar un besimtarja e vogel nga erza hoxh i nderu nt elutem tregom qka te bej Përgjigja: 1198. Eselamu alejkum hoxh inderuar kam nje pyetje jam shum keqq me ndihmo te lutem kur bije me flet shum her me ka ndoth mengjes mas si jam ardh pi pune kur kam flejt ka nja 2 or tash me ndodhen edhe naten ne gjum me vjen ni send shum i rond ne gjoks edhe ter trupin me mban cac nja 5 sekonda po shum keq osht me kan than me abdes me ra me flejt ekam ba por enjejta gje asht edhe falem sedi cka asht nese ka mundesi dicka mem tregu ju flm ma bani hallall e zgjata shum Alejkum Selam Përgjigja: 1197. Esselamu Alejkum Bashkeshortja(Gruja) e ka pa veten me mjeker disa here ne ender. A mund ni Tregim reth ksaj ceshtje nese ka mundsi??? Alejkum Selam Përgjigja: 1196. Përshendetje! unë jam 14 vjeqar dhe jetoi në Suedi, mos e dini naj far Medrese, sepse unë kam dëshir të bëhem Hoxhë, ndoshta e din një vënd në Suedi apo Skandinavi. Pyetja e dytë " Ajeni dakord më atë që ka thënë biri i juaj Omer Bajrami për qeshtjen e Policit dhe Ushtarit" Përgjigja: 1195. eselamu alejkum hoxh Desha te pyes lidhur me martesen jom nje moter muslimane e cila falet edhe e mbuluar tashme por kom oferta per martes por sa her kom dal me fol me ata qe me kan kerkuar per martes jam pajtuar shum mir sidomos ne lidhje me praktikin e islamit se qetu me intereson me shum nje djal fejaa e tij morali por ne fund kur vendoset pergjigja kthehet negative nga ata edhe pse kom fal namaz te istihares kom ba shum dua po po kam frik mos kam siher ose xhind e spo di qka me ba ,nje her kom ba rukje se jom kon smut prej lukthit po ma skom ba e deshta njee pergjigjje nga ju se ku mund te jet problem.perndrysshe une mundohem te mos leshoj pe rreth praktikimit te denjet te fes dhe zbatmit te dispozitave islame sa mundem. Përgjigja: 1190. Pse shpertheu konflikti mes Pompeut Krasit dhe Cezarit? Përgjigja: 1187. shka osht ni fmij me ran ne dhashni me ni femn Përgjigja: 1183. Eselamun aleikum hoxh i nderum kam nje pytje:Me ka ba vetvrasje djali jem u (FUR)kapas 13vjet e po du me dit hoxh se shum jam ba merak qa u ba me ta a ka gjynah aj qe ka ba vetvrasje am aj ka pas vetem 13vjet hoxh am pergjigje te lutem ALLAHU ngjenet qoft o hoxh i nderum Përgjigja: 1182. eselamun aleikum hoxh i nderum:kam ni pyetje qe um bren ne zemer para 6 vitesh djali ka ba vetvrasje dot te thot u fur i ka pas 13 vjet e 9 muj se e dim qe nuk ban me ba njeriu vetvrasje edhe un tutna qe nuk e fal allahu po deshta ni pergjigjje prej teje Përgjigja: 1181. Eselamun aleikum hoxh i nderum kam nje pytje:Me ka ba vetvrasje djali jem u (FUR)kapas 13vjet e po du me dit hoxh se shum jam ba merak qa u ba me ta a ka gjynah aj qe ka ba vetvrasje am aj ka pas vetem 13vjet hoxh am pergjigje te lutem ALLAHU ngjenet qoft o hoxh i nderum Përgjigja: 1180. eselamu aleikum hoxh i nderum kam nje pytje:Un fali namazin po jacin nuk e fali me koh e la mas vakti se menoj qe osht ma mir aka te keqe kru ose gabim te lutem me jep pregjigje. ALLAHU te meshiroft. Përgjigja: Bismilahir-Rahmanir-Rahim Namazet duhet te falen ne koh te vet ,nuk preferohet te vonohet namazi pa arsye, ndersa namazin e vitrit mundohu ta falesh se paku para se me flejt. 1179. Asselamu Alejkum, kam nje pyetje. Jam e fejuar dhe e dua te fejuarin shum, por kam gjithmon nje brengosje ne zemer trembem shum. Kam shum frig per martes, mendoj mendime negative. Them ndoshta kurr martohemi mos po ndahet ai me mu ma von, ose a ka me qen martesa ime burg per mua, edhe pse eshte djal i mire dhe i familjes mire. Une trembem shum, shum e kam at frig ndaj marteses. Qfar dua me duhet te lutem qe ta heki kete frig, nganjher edhe qaj prej friges qe kam. Te lutem mu pergjegj. Ju faliminderoj shum Përgjigja: Nuk ka nevoj te jetoni ne kete ankth ende pa u martuar ,cdoher qe iu kap kjo frik thoni EudhubilahiMineshejtaniRaxhim dhe lute All-llahun vazhdimisht qe te ua largon kete vesvese apo kete frik qe keni. All-llahu ju ndihmoft 1178. pershendetje dua te dije ku i tregoni keto pergjigjet e pyetjeve qe ua parashtrojm??? Përgjigja: 1177. pershendetje hoxhe dua te di cfar dmth ka kur e sheh ender se eshte thyer [asqyra Përgjigja: 1175. Hoxh i nderuar ju lurem me ndihmoni. Vajza 17vjeqare osht aq nervoz edhe duhet da vjell udhqimin qka eha.tash edhe nuk do me ardh ne shpi.ju lutem me ndihmoni Përgjigja: 1174. Selamu Alejkumm kemi ber nje debatrreth fes me disa arsimtar dhe njeri prej tyre tha se vet Muhammedi a.s ka pir alkool a mund te me ndohmoni ju lutem Allahu Ju Shperbleft Përgjigja: Bismilahir-Rahmanir-Rahim Ajo eshte nje akuz apo nje shpifje e kulluar kunder Muhammedit.a.s. eshte e vertetuar ne historin dhe ne jeten e tij se ai edhe gjat rinis para se me u shpall Pejgamber dhe para se me qen alkooli haram Muhammedi a.s. ka qen nga vet natyrshmeria e tij ka qen se nuk ka pi alkool kjo d.m.th. se vet All-llahu e ka mbrojtur nga gjerat e ndaluara (haramet )si psh. Alkooli 1170. e kum pa ne anderr te keqa a jan andrrat te verteta Përgjigja: 1169. Kurban barjami ne islam Përgjigja: 1168. selam alejkum hoxh jom ne lidhje me ni qik qe 1 vit edhe e kem ni problem se jem prej ni fshati amo me mbiemra tjer edhe prej ati fshati jena dal tjeter ven qe 100 vjet ehe ajo qika qashtu edhe qysh po thu ti hoxh nuk po dim a kan me pranu familjett per kit pun veq pse jena kan prej ni fshati a ki naj kshill prej neve Përgjigja: 1167. A mund me u fal pa abdes femija ? Përgjigja: 1162. selamun alejkum hoxh nderuar,jam nje vajz 24 vjece kam nje hall un qe 24 vjet kam askush nuk po interesohet per mu apo me cu shkus per mu nuk e di cka esht kjo po dhe un du me u feju si kejt shocnia ime nese ka mundesi mem ndimu dicka reth kesaj,se dhe ne fe esht se vajzes nuk duhet me i kalu koha e marteses. Përgjigja: 1161. Selam alejkum hoxh i nderuar jetoj me prindrit dhe vellaun me te madh i cili esht i martuar,mirpo ai nuk i respekton prindrit ju bertet dhe i hidheron gjith kohen per arsye te kota.me dhimbsen prindrit se gjithmon i len me lot ne sy. A kam te drejt un si moter me e vogel me Ja terheq vemendjen ti friksohet denimit te Allahut edhe pse edhe me mua esht shum i ashper bile ndonjeher mer vrap edhe te me rrah ..allahu ju sherblev me beni hallall S.A Përgjigja: 1160. Hoxhe nese ki mundesi per pergjigje, une kam qen me ni djale 6 vjet e di qe kam bo haram shume tmadhe, po tash mbas 6 vjetve kur dashtem me mar hapin kryesor ai nuk po don, thot qe dashni nuk po ndin mo edhe po mendon me mlon pa kurfar arsye te fort, qka duhet me bo une ju kom jep komplet, qka mduhet me bo, kam hy shume ngjynah Përgjigja: 1158. es selamu alejkum? cila koh e namazit eshte haram me e fal Përgjigja: 1156. Selam alejkum desha tju pyes se si ka qen ngjarja me një popull ( historia ) . Kur thot u linden u rrriten dhe vdiçen . Përgjigja: 1154. Selam alekum.. E kam nje pytje . Namazi xhi mka met mas vakti kur kam drejt ta fali shembull dreken ? Bujamin Përgjigja: 1153. ngqke{flfsjkbcbksbnj, [url=http://www.exbtsqdvlw.com/]smlaqzomsu[/url] Përgjigja: 1152. fzucd{flfsjkbcbksbnj, [url=http://www.zgnhanlwnt.com/]wqsmqbqqld[/url] Përgjigja: 1149. Es selam alejkum jam 22 vjeqare kam deshir mu fal po sdi lexim arabisht a bo mu fal me tekstin shqip Përgjigja: 1148. xkyex{flfsjkbcbksbnj, http://www.qecstdztzf.com/ wumalfrwbz Përgjigja: 1147. fwlto{flfsjkbcbksbnj, http://www.rdcfhyjcqj.com/ rmadlzfbgj Përgjigja: 1144. nie ender me pa se ekum gjet ni thmi ekom mar ngryk .kisch pas deshir qka dot thot Përgjigja: 1143. Selamu Alejkum Ju lutem me tregoni kur jane 5 vaktet e namzit ne Nentor 2013 Shkup, ju Falemenderoj Përgjigja: 1141. I nderuar hoxh a ke mundesi te me tregosh duan e mbuleses Përgjigja: 1140. selam hoxhe i nderuar. kam nje hall sot e kom pre gishtin edhe e kam kep, po spo di qysh me marr abdes, a me llogaritet abdesi pasi gishtin e dores e kam te lidhur me fasha? Përgjigja: 1138. Selam. jam nje student dhe so marr pjese ne nje ri varrim te disa personave qe perkatsive fetare te ndryshme ne Austri ,hebrej, te krishter dhe Musliman te cilet jane vrare gjat luftes se II boterore ne Mauthausen nje kamp koncentrimesh Nazist dhe pyetja ime eshte qfar duaje apo lutjesh tju thuhet atyne Musimaneve te cilet jane te djegur dmth kufomat jane djegur dhe hiu i tyre gjindet ne qypa . nese ka mundsi te me pergjigjet dikush rreth ksaj allahu ju shperblefte selam . Përgjigja: 1133. A jan te gjitha instrumentet haram apo ka ndonje instrument qe nuk osht haram Përgjigja: 1132. Prej sa vjet femija duhet te fal namaz ? Përgjigja: 1131. kur nuk ben te bejm namaz Përgjigja: 1129. Selam alejkum hoxh i nderuar Ne familje time mkan than se osht bere Magji a ka sherim nga kjo dhe cka esht sherimi.... Përgjigja: 1125. Selam alejku vllahu im ne Islam ,Muslimani kur udhzohet a i fahlen mekatet e perpara Përgjigja: 1124. selam alejkum Hoxh a duhet mi njeh tespit mas farzit a masi ti kryna krejt me farz e me synet Përgjigja: 1122. selam alejkum hogj i nderuar deshta ta boj ni pytje a eshte gjynah me punu ne bank faleminderit ju pershendes Përgjigja: 1121. selam alejjkum hogj i nderuar deshta me ta ba ni pytje a eshte gjynah me punu ne bank Përgjigja: 1117. Ju lutem nje sqarim lidhur me kurbanin per te vdekurit. A lejohet te pritet kurban per te vdekurit, nese po kur? A ben me pre dash ose dele per te vdekurit edhe diteve te tjera? Nese po cili eshte dalimi nese pritet per kurban bajram nga ai i diteve te tjera? Nese do te kishte mundesi nje permbledhje se qfare mund te bejme per tre vdekurit perveq kurbanit? Zoti ju bekofte! Përgjigja: 1116. Es-selamu alejkum Hoxhe i nderuar nje herit ju pergezoj per kete faqe dhe per punen qe po beni Allahu ju shperbelft me te mirat e Tij. Pyetja ime eshte: A ka mundesi nje imam tua fale xhematit dy here namazin e Kurban Bajramit shkaku i numrit te madh te xhematit dhe mos pasja e vendit per gjith xhematin pasi qe edhe vendi i xhamis eshte ne rruge ska mundesi jasht me u fal behet fjale per ne itali ne nje fshat i quajtur Bibbiena. Nese mundet a duhet me dy hudbe apo me nje hudbe dhe dy her falje apo? Nese nuk mundet si te veprojm lidhur me kete ceshtje pasi qe nuk ka dy imama ketu dhe nuk mundim em gjet imam tjeter. Pres pergjigje sa me shpejt qe eshte e mundur. Wes-selamu alejkum Përgjigja: 1115. Pershendetje Hoxh i nderuar se pari zoti ju shperbleft per ata derse te mrekullueshme qe me Jan ber drit ne kta dit te veshtira...jam e Martuar qe 2 vjet pas 2 vjet martes me vdiq buri qe 6jav me ka lene me nje djal 6muajsh,prindit me keshillojn qe te dal te martohem perseri sepse jam Ende ne mosh 24 vjecare mirpo SDI si te vendosi per shkak te Djalit dhe respektit ndaj Burrit me vjen se do e tradhtoj edhe pse esht i vdekur do Doja nje keshill nga Ana e shehriatit si te veproj se jam ne Momente te veshtira sjam ne gjendje Te bie vendimin e duhur kam nevoj per ndihmen tuaj...zoti ju shperbleft... Përgjigja: 1114. Eselamu alejkum hoxh i nderuar jam nje moter muslimane jam ce kater vite e martuar jetoj ne zvicer,buri im ce ni vit shkon me nje te huaj nuk vin ne shpi te flene nuk i intereson asgje nuk e di cte bej jetoj me vjerin dhe vjeren i lutem allahut mu dja ktheje mendjen nga e mira ju lutem me keshilloni si veproj Përgjigja: 1113. Eselamu alejkum hoxh i nderuar jam nje moter muslimane jam ce kater vite e martuar jetoj ne zvicer,buri im ce ni vit shkon me nje te huaj nuk vin ne shpi te flene nuk i intereson asgje nuk e di cte bej jetoj me vjerin dhe vjeren i lutem allahut mu dja ktheje mendjen nga e mira ju lutem me keshilloni si veproj Përgjigja: 1111. selam alejkym-jam nje vajze qe para disa viteve kam pas martes te deshtuar,para 6 viteve. Dua te them se kurr me skam pasur ofert per me u njoftu seriozisht me fatin tim te jetes e as tani nuk kam ,me dal me askend nuk kam daal e as spo dal tani-ku mund te qendoj problemi dhe a ka mundesi te zgjidhet ky problem,nese ka ,e pashme jam ,shendosh jam,punoj se di pse fati me eshte mbyllyr.Tani jam 44 v. Përgjigja: 1110. Es-selamu aleikum ve rahmetullahi ve berekatuhu Un jetoj në zvicër dhe jam rritur këtu në kët vend, Elhamdulilah All-llahu ma ka mundsu që të mësoj për Islam. Ne kohën e fundit kam patur Depresione shum të vështira, por insh-allah ALL-LLAHU kujton për mu, dhe un shpresoj tek aj që tëm ndihmon! Un kam filluar ta Fali Namazin, dhe ka mashum rrëndësi se para disa vitesh, e pash se pa Namaz ska kurnisend, dhe qdo dit i Falemenrohem ALL-LLAHUT qe e kam ket rresk dhe kam te mira dhe qe jam i punsuar ta ushqej Familjen me HALLALL. Pata do pytje rreth Namazit, te un ndodhin keto situacione! Situacioni 1: • Ndonjëher i fali 5 Koh Namaz por veq Farzin Situacioni 2: • Sabahun, e fali komplet në shpi • Drekën, e fali në pun por veq Farzin (shkaku i kohës verore) • Ikindin, e fali te shpia pak para akshamit (veq Farzin Kaza) e thiri ezanin, dhe boj Kamet (para Namazit Ikindis) a duhet ti hek tespit? • Akshamin, e fali komplet meniher pas Ikindis. Por a duhet edhe niher ta thiri ezanin dhe te boj kamet? • Jacin, i fali veq Farzet shkaku i kohës verore Situacioni 3: • Shembull nuk kam mundsi ta fali kohën e drekës dhe të Ikindis, por i fali para akshamit veq Farzet a esht e lejume. Ju lutem më jepni një përgjigje në 3 Situacionet të përshkruar lart, se ndonjëhrë jam shum i dyshimt. Pos Insh-Allah, All-llahu na pranon ibadetet dhe Namazet. Es-selamu aleikum, All-llahu ju spërbleft. Për mua jeni një Hoxh tepër i mir dhe i sinqert, derset e juaja çdoher ua tregoj shokve dhe me rin ne mende. Ju rrespektoj shum, por nuk ka kën kismet te takohena ne zvicër apo në Maqedoni. Përgjigja: 1109. Selam Alajekum hoxh i nderuar, deshta tju pyes se a lejohet shkurtimi i namazit nese jam ne pun, shembull, Drekes mi fal veq 2 farze? Përgjigja: 1108. Selam alejkum vella dhe Imam i nderuar Une jam 4 antar i kam 2 vajza (7vjet dhe 3 vjet)a duhet me pre 4 kurbana dmth per cdo Person nga nje apo vetem nje Kurban dhe i kam dy prinderit a duhet edhe per ato nga nje Kurban me veti apo..,si eshte rregulla ne Islam?Allahu ju shperbleft,Selam. Përgjigja: 1107. selam lajkum une e du nje djal dhe nuk kan here sigurt a du qe 8vite nuk e kam pa dhe perpara kam fol facebook tash jo po mundona me harru por nuk po mundem mendimo Përgjigja: 1106. selam lajkum une e du nje djal dhe nuk kan here sigurt a du qe 8vite nuk e kam pa dhe perpara kam fol facebook tash jo po mundona me harru por nuk po mundem mendimo Përgjigja: 1104. pershendetje une jam ne fakultet jam ne vitin katret nuk di me msim nuk po kam punt hiq mir kur po msoj kur po hy provim po i harroj krejt kur jam kan vit parin dytin tretin mir me kan shku msimet ju lutem ndimoni Përgjigja: 1102. eselamualejkum hoxh i nderuar jam nje moter muslimane kam pa nje ender dhe desha ta mar nje pergjgje prej jush ne ender kam pa binte shi ishte nat kerkoja nje vetur per te sshkuar ne shtepi po nuk kisht per nje momen mu hap qjell nje drit ne qjell dhe zbriti nje vetur prej qjellit hypa ne at vetur por per nje moment u shendrua ne avion prej avioni fluturoja me nje sexhade dhe shkova ne haxh por atje marojsha tespih i thojsha nenes sim oj nen te bejm sa me shum tespih se vin haxhiler e te ju apim atyre tespih po prap fluturoja me sexhade dhe mbrina ne shtepi po prap ishte nat prap mu hap qjelli sikur bisedoja me allahun qka don te thot kjo pres pergjigje eselamu alejkum Përgjigja: 1097. Selam alejjkum,zoti ju shperbleft per punen qe beni ne kemi nevoj shum per keshilla islame.Mirpo nuk me perqen menyra se si jan pytjet te shfaqura dhumica pa pergjigje dhe me nr eshte shum e nderlikuar ose shfaqeni vetem pytjet me pergjigje sepse keshtu eshte katastrof sepse shumica e gjejn veten ne pergjigje. Me mirkuptim... Përgjigja: 1096. Selam alejjkum,zoti ju shperbleft per punen qe beni ne kemi nevoj shum per keshilla islame.Mirpo nuk me perqen menyra se si jan pytjet te shfaqura dhumica pa pergjigje dhe me nr eshte shum e nderlikuar ose shfaqeni vetem pytjet me pergjigje sepse keshtu eshte katastrof sepse shumica e gjejn veten ne pergjigje. Me mirkuptim... Përgjigja: 1095. mirdita deshta te ju pys diqka une prej kur jam fejue 2008 me dali thatnoj jan me kelbe e gjak e banhen te forta disa her jam operue prej tynev a kishe mujt me kshyr se qka osh mos mi ka leshue dikush jam ne hall ju falmenderit nese keni nja pergjigje te lutem Përgjigja: 1094. mirdita deshta te ju pys diqka une prej kur jam fejue 2008 me dali thatnoj jan me kelbe e gjak e banhen te forta disa her jam operue prej tynev a kishe mujt me kshyr se qka osh mos mi ka leshue dikush jam ne hall ju falmenderit nese keni nja pergjigje te lutem Përgjigja: 1093. kur jep Sadaka,me tu terqeth tupi a asht mir a keq Përgjigja: 1092. Selam alejkum achi. Kam nje pyetje rreth punés (schwarzarbeit) ne zvicér. une punoj dhe jetoj né zvicer me kontrat. por kam edhe do pundhues tjer qi kam mundsi me punu (dhe kam punu) né zéz (dmth. para né dor, da tatim etj.) a mund me ma sqjaru a mlejohet ose jo dhe pse? allahu xh.sh. té shpérbleft. selam Përgjigja: 1091. Esselamu alejkum hoxh i nderum. si tja beje nje musliman i cili e ka nje kopsht me rush. dhe nëse ben tregti pra shet rush. nëse a blersi at që ja shet e përdor për ta ber raki alkohol. a ka haram shitesi qe shet rush. Përgjigja: 1089. Esselamu Alejkum Hoxhë i nderuar kam pas një shok edhe ai ka pas probleme me stresin për shkak një pune dhe aq stres aq vesvese qe iu bënë saqe ai nuk e mohonte allahun por prej nervoze dhe prej tensioni filloi te bente kryqe te krishtereve por nuk e mohonte allahun bente por pendohej sepse ai besonte sigurisht se allahu esht zoti i vetem dhe se nuk ka zot tjeter pos tij por thot qe ai donte te kerkonte ndihme nga iblisi jo qe nuk e besonte allahun por qe donte te terheqte vemendjen tek allahu saqe taman mendote te kerkonte ndihme aj nuk dinte ndonje sehire apo diqka por prej zemerimit tha qe thoshte "o bijt e iblisit ku jeni ju sepse allahu nuk po me ndihmon dhe pas atyre fjaleve menihere ligshtihej prej frike dhe binte shehadet poashtu kur bejke kryqe prap binte shehadet" tani ai eshte i brengosur sepse mos ka qen ndonje lloj shirku edhe pse ai kishte probleme pakashum psiqike pershkak ndodhive te jetes se perditshe Ju LuTEMI per nje Pergjogje ALLAHU I LARMADHERUAR JU SHPERBLEFT Përgjigja: 1088. Selam Aleykum hoxh... jam i dashurum ne ni qik ajo spom lajmroet ja nisi un nuk te du prej marsit smks shkrujt pe man veten nalt ajo e din sa kam luftu un per ta... nzdo namaz po lutna inshallah pom lajmroet apet inshallah pom shkrun 1000her un jam kthy te ajo po pe man veten nalt kush jam un e po pres po lutna ne shum metoda qe ishalla mlajmroet cilla esht duvaja ma e mir per lutje e di qe me zemer esht qysh mja bo mas miri qysh ta mer mendja ty hoxh i nderuar spo muj pa ta ... Përgjigja: 1085. Jam e martuar qe 9 Vite , kemi martese te lumtur, dhe kemi dy femije ( dy vajza) prej linndjes se vajzes se dyte ( qe dy Vite) nga pamundsia qe te flejm te gjith se bashku burri im fle me vajzen e madhe ( 7 vjeq) Kurse une me te voglen! Desha te dije a eshte e lejuar ne islam Kjo dhe si te bej qe ne te dy te flejm prap se bashku? Përgjigja: 1083. Es Selamu Alejkum : Jam nje djal i ri 17 vjet dhe si cdo i ri e dua nje vajz u dashurova qe heren e par kur e pash por tani problemi esht se isha familje por 5 breza larg dhe disa me thon te lejohet per ta martuar jo tani sepse jam 17 vjet kurdoqoft disa thon nuk lejohet per ta martuar sepse duhet te jet 7 breza larg sepse femijet mun te jen me te meta ? Nese ne ket bot nuk mund te jam bashk me ket Femer a mund te jem ne ahiret bashk ? Përgjigja: 1081. Es Selamu Alejkum we rahmetullahu we berekatehu ,hoxh I nderuar Allahu ua pranoft ibadetet dhe ju shperbleft me xhenetul firdeus, e kam nje dert qe 1 vit flisja ne chat dhe takohesha me nje djal fshehurazi,prinderit e moren vesht,fal namaz dhe agjeroj, qe 3 vjet,tani jam 15 vjet,tani u pendova dhe inshallah e bej tani namazin e pendimit pse I kam genjyer prinderit,por me ate djalin nuk dua te kem lidhje derisa te behem ne mosh te drejt per fejes me leje te prinderve,per lidhjen ton te fshehte kam bere edhe namaz istihare,tani nese lutem dhe vazhdoj me ibadetet a ka mundesi qe lutjet e mia te pranohen qe te jemi bashk me ate djal ,ai deshiron ende te flasimm,edhe ai eshte I regullt ne namaz,pyetja ime eshte a mundet lutjet e mia ti mbajn zemrat tona afer e ne nje dit te jemi bashk? Allahu ju shperblefte Përgjigja: 1080. Es Selamu Alejkum we rahmetullahu we berekatehu ,hoxh I nderuar Allahu ua pranoft ibadetet dhe ju shperbleft me xhenetul firdeus, e kam nje dert qe 1 vit flisja ne chat dhe takohesha me nje djal fshehurazi,prinderit e moren vesht,fal namaz dhe agjeroj, qe 3 vjet,tani jam 15 vjet,tani u pendova dhe inshallah e bej tani namazin e pendimit pse I kam genjyer prinderit,por me ate djalin nuk dua te kem lidhje derisa te behem ne mosh te drejt per fejes me leje te prinderve,per lidhjen ton te fshehte kam bere edhe namaz istihare,tani nese lutem dhe vazhdoj me ibadetet a ka mundesi qe lutjet e mia te pranohen qe te jemi bashk me ate djal ,ai deshiron ende te flasimm,edhe ai eshte I regullt ne namaz,pyetja ime eshte a mundet lutjet e mia ti mbajn zemrat tona afer e ne nje dit te jemi bashk? Allahu ju shperblefte Përgjigja: 1079. Kam nje problem te madh sa her qe shkoj ne xhami dhe kur filloj te falem se pari me nxehet barku pastaj filloj djersitem dhe gjithashtu me rreh zemra shpejt pastaj mendja vetvetiu me thot dil jasht, nuk e di cfar te bej perkundrazi kam qef te shkoj te falem ne xhami mirpo kur me vin keto mendime se cfar me ndodh ndalem ne shtepi , mundohem qe ta mund kete te keqe por pa sukses gjithmon humbi, te lutem me ndihmoni dhe me tregoni cfar te bej. Përgjigja: 1078. Selam Alejkum . jam nje nënë 24 vjecare. Kam nje Problem qe disa dit. Me duket kaniher ne dit qe po me ec diqka neper trup. Nje nervoz palidhje e kam.. Vajza ime i ja 13 Muj dhe ka lind me nje semundje shume te rrall. Jam e lodhur dhe dal shume Pak, rri me shume ne shtepi. Fali namaz dhe kendoj shume dov. Por prap spo me hjeket ky siklet. Ju lutem qe te me ndihmomi. Esselamu alejkum Përgjigja: 1077. Alkoholi a ta prish abdesin Përgjigja: 1076. kom pa ne ender tum vra ni person i panjohur ? Përgjigja: 1075. Selam alejkum Hoxh i nderuar Zekerija Bajrami deshta ta bej nje pyetje Si tja bej per syfyr si me e dit ne sa ora me u qu per syfyr Per me agjeru 6 dit sheval Faleminderit Përgjigja: 1074. Selam Alejkum Hoxh ,deshta me ta bo ni pytje ,tespit a munesh mi lexu para se me dhon Selam,nese jo masi qe jep Selam cilat jon fjalt qe duhet mi than qe i ka thon Pejgamberi s.a.v.s kur ka fillu me bo dhikrin , Allahu tshperblefte Përgjigja: 1073. Si ta heq vesvesen... dhe fatin nuk mund ta gjej askund... kam nevoj shum per nji pergjigje Përgjigja: 1072. Si ta heq vesvesen... dhe fatin nuk mund ta gjej askund... kam nevoj shum per nji pergjigje Përgjigja: 1068. Selam Alejkum Hoxh i nderuar, deshta tua bej nje pyetje ne lidhje me agjerimin. A mundet tme tregoni definicion ose pergjigje pse agjerojm ramazan?! Kete pyetje ma beri nje krishter me gjitha pergjigjet e mija me tha jo kjo nuk esht definicion i sakt, kerkoj nga ju tme ktheni pergjegje.. Selam Alejkum Zoti tshperbleft me Xhennet Përgjigja: 1067. Eselamu Alejku Dashta meE Pyt Hoxhen Se Ska Jan Muxhahedinat Sepse Kam Ndegju Qe Muxhahedinat DDojn Me Shkateru Fenë ISLAME Por Nuk Jam I Sigurt A Mundeni Mem Treegu/? Përgjigja: 1066. si behen kilimiti, a duhet mar abdes dhe cfar vlere kane ? Përgjigja: 1065. selam alejkum deshta te je pys se parmram kam pa ne ender nje kurban i cili mu afru dhe un fillova ta ledhatoj ,un kam fillu nje jav para ramazanit ti fali namazet po jo te gjitha kanjiher 2 -3-1 ashtu sa po mundem por ditet e xhumas patjeter kam fillu me shku xhami ne new york flm per mirekuptim kisha desht me dit se qka don me than kjo ender me ka met merak disi selam alejkum Përgjigja: 1063. a kam te drejt te rri pa mbules ne prani te dhandrrit Përgjigja: 1061. a mund te agjeroj pa nijet??? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Mvaret për çfar nijeti e keni fjalën ngase nijet quhet vendosja për të bërë një punë,ndërsa thënia me gojë e bëj nijet këtë e këtë nuk ka pesh,andaj agjërimi është në rregull nëse nuk e ke thënë nijetin me gojë, nëse e keni patur nijetin në zemër për të agjëruar. 1060. Nga Cila Mosh Duhet Me Agjerua Djemt Dhe Nga Cila Mosh Duhet Me Agjeru Vajzat.? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Njeriu detyrohet të kryej obligimet fetare prej moshës së pjekurisë e cila quhet bili. 1059. Es Selam Alejkum rahmetullahi ve berekatuhu Hoxhe i nderuar Dr.Zekerie Bajrami Me falni qe po ju marr nga koha jote e cmuar deshta me te pyt sa rekat ka namazi i taravis dhe ndonje argument per bindje se ne shum ligjerata te hoxheve kam nigju qe disa hoxhe thojn 8 kurse disa thojne 20 dhe skam degju asnje argument bindes Faleminderit Allahu ju shperbleft me xhenet Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Pejgamberi s.a.w.s. namaz teravie ka fal 8 rekate,por ika fal shumë gjatë saqë sahabet kan ndi lodhje, e pastaj Omeri r.a. me konsultimin e ashabve të tjerë kanë vendos që teravinë ta falin 20 rekate për aq kohë sa Pejgamberi a.s. ka falë 8 rekate. andaj nuk është me rëndësi sa rekate por me rëndësi është sa kohë qëndrojm në namaz të teravisë. 1058. Es-Selamu Alejkum hoxhe i nderuar dashta me ju pyet ketu te na ne katun falet namazi i sabahut 20 min pas imsakut kisha dasht me dite mendim tuaj reth kesaj qeshtje allahu ju shperbleft. Përgjigja: 1056. A osht e ndaluar te pastrohemi ? a mund ti pastrojm vetem flokt? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Po mund të pastrohesh komplet por me kujdes. 1055. Esselamu alejkum Hoxhë i nderuar jam ne nje gjendje rand se Sipas disa mjekve popullor ose fallgji ose qka ti thuash qi si besij më thonë se ke t shkel ,... por edhe vet kam vesvese te ndryshme mendjen e kam të ndame dy anen e majtë të dorës nuk e konsideroj qe asht e jamja e te djathten nuk e perdori per gjithqka nga se e kam vesvese por kam par anderr qe jam sulmue prej gjinve edhe e shoh anderr ate vend ku u kan ndodhia edhe naten m duket qe pom prek dikush qona prej gjumi ka vaki kur nuk flej kah dy nate por edhe naten kur jam qut e ni zana jasht dritareve t shpijes tu ba llaf gjinja n 3 t nates 2,1 nates Qeshtu por me gjithate frik nuk kam me dal me kqyr a asht naj kush apo jo se jam n hall t madh edhe kto pune t lodhshme sun po i duroj qe 5 vjet jam i myllum n shpi pa shkooll kam met pershkak saj por nuk e di askush arsyen se askujt nuk i kallxoj kam vesevese per me kallzue dy dit ren edhe qka mu kam shduk edhe qka kam t reja me shok e me dikan nuk baj shqoni veq rri vet gjethditen n shpi vesvesja e pare kur jam kan e vogel u kan mu stredishin Kryqa te krishterve edhe pse u falsha n gjami kshtu qe dua nje udhzim nga ti se jam shume i myllum prej ktyne sevenve edhe ka arsye qe tre vjet nuk preferoj mu takue me shok e shoqe e njerz etj..Faleminderit ALLAHU INSHALLAH KA RAHMET ... Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Për këtë problem duhet të kontaktosh me ndonjë Hoxhë që e ke më të afërt dhe të konsulltohesh për këtë çështje. 1054. Abon vjehrra me hjek mbulesen para dhendrit te saj Përgjigja: 1053. Es selemu alejkum , Fali 5koh namaz ndonjher edhe 4 sepse nuk po e ni alarmin e telefonit mirpo pytja osht : Nuk po muj me qen I sinqert me Allahun po me hin menja keq , e une di se sbon me dyshu aspak ne Allahu mirpo mu pom vjen qaj mendim jo I mir per To po nuk e nxerri asesi jasht at mendim menjher them 3 estgfirlullah , nesi munesh mem keshillu me naj kshill e cila me ben dobu e me mujt me hek kit ves saaa ma shpejt kisha pas deshir shum tmadhe Allahu ju shperbleft per munin , edhe nese ka mudsi pergjigjjen esselam alejkum Përgjigja: 1052. Selam alejkum Hoxhe i nderuar..kam nje rast ne familje motra esht ndare nga i ishburri i saj dhe ka nje djalendhe dua ta di sipas ligjislacionit islam a duhet tia ktheje burrit te saj djalin apo jo se kam degjuar se disa thone se duhet ta ktheje kur ti mbushe 7 vjet.. S.a Allahu ju shperbleft Përgjigja: 1051. Përshéndetje Hoxhë i nderuar Paqja dhe Shpëtimi i ALLAHUT qofshin mbi ju,- Jam njé njeri nga Kosova desha të bëj nje pyetje jám që nga pesë vjet i sulmuar nga gjinët dhe kam vesvese të ndryshme ngase kështu më kan thënë edhe mjek popullor qe kam të shkelë në vent të keq por po kërkoj nga ti ndonjë udhëzim sepse kam edhe probleme me ándrra si përshembull e kam parë në anderr shumë here vendin ku kam shkel diku në oborr ke një vend me bërrllok natën sepse e di se edhe n atë kohë pasi jam kthy prej atij vendi menjëherë kanë filluar e me kane kapluar vesveset do doja një késhille nga ti Faleminderit eselamu alejkum... Përgjigja: 1050. essalamu alaikum hoxh i nderuar. un kam degjuar prej do hoxhallar gjerman se ata thon se allahu esht per mi arshin edhe se allahu ka duar edhe kemb e kshtu me radh. un desha ty hoxh i nderuar me te pyt se a guzon me pyt se ku esht allahu ta ala. kam lexuar se imam abu hanifja r.a ka than aj njeri qi pyte se ku esht allahu del prej imanit, se askush prej sahabet se kan pyt muhamedin a.s se ku esht allahu ta ala. qar mendimi kini ju hoxh i nderuar? wa alaikum selam allahu ju shperbleft me xhennetin firdaus. Përgjigja: 1048. selam alejkum hoxhe i nderuar kam dy pyetje : 1.a lejohet me hanger sallaten me uthull ku ne uthull shkurhet qe ka 9%alkool insha Allah po me kupton ne pyetje 2,a lejohet me pi pie eneregjike siq jan (redbull,red reain etj) Allahu iu shperbleft Përgjigja: 1047. Hoxh i nderuar kam 1 pytje : Si falet Vitri edhe me sa Tehjate falet vitri. All-llahu ju Shperbleft me Xhenet Amin Përgjigja: 1045. BURI JEM KAQEL KAFIQ IKA PUNSUE DI FEMNA A OSHT GJUNA AJ ME NEJT VET ME ATO Përgjigja: 1043. Essalamu alaikum hoxh i nderuar. dua me dit se a esht e lejume me vu niqaf edhe mos jetu bashk. a vlen niqafi jon ndersa un edhe bashkshortja ime nuk jetojm bashk sepse ala ina ne shkolle? wa alaikum selam hoxh i nderuar. Përgjigja: BISMILAHI-RAHMANIR-RAHIM niqahi vlen edhe pse nuk jetoni bashk,ngase kurorizimi ua mundeson jeten e perbashket dhe nuk ka penges edhe pse nuk jetoni bashk. 1042. ES SELAM ALEJKUM Hoxh i nderuar. ALLAHU XHELESHANU te shperbleft. Inshalla don ALLAHU XHELESHANU te me ndihmon mua, juve dhe gjith muslimanet ne Bot se pa ndihmen e ALLAHU XHELESHANU asgje nuk behet, dhe inshalla me ndihmen e ALLAHU XHELESHANU kjo idea ime te realizohet. Hoxh i nderuar, kam nje ide ne te cilen kam nevoj per ndihmen dhe kontributin tend por gjith ashtu edhe te hoxhallarve intelektual te fejes islame te tjer. Une e kam mar nje inicijativ qe ne ate institucion te lart shteteror ku punojm te kemi nje zyre ku do te falemi pa pengesa, ne kete institucion kemi afer 100 te punsuar musliman. Kam biseduar me nje funkcioner shqiptar te ketij institucionit te lart i cili eshte edhe nje muslliman i mir dhe i namazit, e ka pelqyer shum idejen time. Ai prej meje kerkon argumente dhe perkraje, argumente te forta ne te cilen do ta parashtroje kerkesen para kolegeve te vet. Hoxh i nderuar a mundesh ju te me siguroni fakte per namazin psh. Namazi neper vende te punes sa eshte i mbrojtur me ligjet nderkombetare, ne cilet shtete te Evropes dhe me gjer eshte i lejuar namazi ne pun, ne cilet shtete praktikohet namazi ne punn dhe si praktikohet e keshtu me radh lidhur me namazin ne pun. Inshalla don ALLAHU XHELESHANU te na ndihmon dhe ta realizojm kete idej dhe ndoshta do te jet institucioni i lart i par Shteteror ne Ballkan ne te cilen do te lejohet te falet namazi ne vendin e punes . ES SELAM ALEJKUM. ALLAHU XHELESHANU te shperbleft. Përgjigja: 1040. ES SELAM ALEJKUM Hoxh i nderuar. ALLAHU XHELESHANU te shperbleft. Inshalla don ALLAHU XHELESHANU te me ndihmon mua, juve dhe gjith muslimanet ne Bot se pa ndihmen e ALLAHU XHELESHANU asgje nuk behet, dhe inshalla me ndihmen e ALLAHU XHELESHANU kjo idea ime te realizohet. Hoxh i nderuar, kam nje ide ne te cilen kam nevoj per ndihmen dhe kontributin tend por gjith ashtu edhe te hoxhallarve intelektual te fejes islame te tjer. Une e kam mar nje inicijativ qe ne ate institucion te lart shteteror ku punojm te kemi nje zyre ku do te falemi pa pengesa, ne kete institucion kemi afer 100 te punsuar musliman. Kam biseduar me nje funkcioner shqiptar te ketij institucionit te lart i cili eshte edhe nje muslliman i mir dhe i namazit, e ka pelqyer shum idejen time. Ai prej meje kerkon argumente dhe perkraje, argumente te forta ne te cilen do ta parashtroje kerkesen para kolegeve te vet. Hoxh i nderuar a mundesh ju te me siguroni fakte per namazin psh. Namazi neper vende te punes sa eshte i mbrojtur me ligjet nderkombetare, ne cilet shtete te Evropes dhe me gjer eshte i lejuar namazi ne pun, ne cilet shtete praktikohet namazi ne punn dhe si praktikohet e keshtu me radh lidhur me namazin ne pun. Inshalla don ALLAHU XHELESHANU te na ndihmon dhe ta realizojm kete idej dhe ndoshta do te jet institucioni i lart i par Shteteror ne Ballkan ne te cilen do te lejohet te falet namazi ne vendin e punes . ES SELAM ALEJKUM. ALLAHU XHELESHANU te shperbleft. Përgjigja: 1038. es-selam alejkum hoxhe i nderuar shum jam duke ndingju derset tuaja dhe te hoxhellarve te ndrushem qe jam i knaqet dhe shum i gzut qe ju ndigjoj kisha pitje per nji femij qe e kam me grua tjeter pa niqa jam pendu shum por kam frige mos e humbi se eshte femen dhe nena e saj eshte kroate kam frige mos me bohet si ata nuk e kam me mu femijen ju lutem nji keshill falemenderit shum keshillen e pres nga ju hoxh i nderuar ne ket email zoti ju shperblefte allahu ekber Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIm Vella i nderuar ke kujdes qe me cdo kusht femijun ta kesh pran vetes kur do qe te te mundesohet ne baze ligjore per ate qe e ke pa niqa pendohesh te Zoti ndersa femijut ja ke obligim te mos e leshe ne duart e jomuslimanve ngase dot kesh pergjegjesi te madhe para Zotit pasi qe ai femij eshte pasardhes i juaj 1036. Selamu alaikum hoxh i nderuar. kam 2 pytje rreth namazit. pytje par esht kur marr abdes a munem kur te desha un me i fal 2 reqat te salat ul wudu? a ka kohe ku nuk mundem me i fal 2 reat te abdesit. pytje dyte esht a duhet perher me i fal 2 reqat te salat ul mesxhid a ka kohe ku nuk duhet me i fal? te lutem per ni pergjigje. allahu te shperbleft me qdo te mir. wa alaikum selam wa rahmatullahi Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Kto dy namaze jan namaze me arsye peandaj mund te falen ne cdo koh ,ndersa namazet qe jan nafile te rendomta ata nuk falen 45min. pas lindjes se diellit 45min.para hyrjes se kohes se drekes dhe pasi te falet namazi i ikindis. 1035. es salamu alaikum hoxh i nderuar. dua me dit se si duhet me i meshef fotografiat apo skulpturat ne shtepi? a njafton me i meshel ne ni vend ku nuk shijet fotografijat apo duhet me hek krejt pi shtepije. se kam lexuar se muhamedi s.a.v.s ka than na at shtepi ku ka fotografija nuk hyn melaqet. si esht me namazin ne at shtepi a pranohet a po jo? wa alaikum selam. allahu te shperbleft me t mira ne ket jet dhe ne ahiret amin rabil alemin. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM fshehja vlen per ato fotografi qe jan te nevojshme sic jan dokumente e tjera,ndersa skulptura,piktura ata duhet larguar nga shtepia nuk mjafton vetem te mbulohen. 1033. Es selamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu hoxh i nderuar. hamdi i takon vetem allahun i vetmit zot e askujt qeter. inshallah allahu subhanahu te ala te shperbleft ty o hoxh i nderuar me xhenetin firdaus, amin ya rabbi. hoxh i nderuar un dua ta di a i hy vetes ner hak nese boj shum ibadet dhe lodhem fizikisht, se boj xhumin tamam e kshtu me rradh. nana babai dhe shoket e mi me thuan se un sen bohem ma i mir se muhamedi aleji selam, kjo esht per mu e qart. po un kam shum vullnet dhe jam i ri me u fal naten edhe me e prish xhumin. desha me dit a i hy vetes ner hak a jo? se un e di se duhet edhe me pushu si trupi te jet i pushuar ne kohen e namazin. allahu u shperbleft inshallah, wa alaikum selam hoxh i nderuar zekerija bajrami. Përgjigja: BISMILAHIR_ RAHMANIR-RAHIM Vella i nderuar ti e sheh vet veten sa lodhesh,nese lodhesh teper qe smund ti krysh obligim tjera jetike i hyn nder hak vetes ,por vetem me faljan e ca rekateve naten nok don te thot se i hyn nder hak vetes. 1032. Imam i nderuar , kam kontaktuar me nje hoxhe ne lidhje me ceshtjet e mia private dhe kam marre pergjigje , ai thote qe dicka do ndodhe ne jeten time , a duhet te besoj ne fjalet e tia . A mundet dikush tjeter te dije te verteten veq Allahut.??? A do ndodhe vertete ajo qe thote ai ??? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Askush pos All-llahut nuk mund ta dij se cka do te ndodh ne jeten e dikuj,andaj ju mos u merrni me theniet e te tjereve por mbeshtetju All-llahut dhe kerko nga Ai miresi 1031. Pershendetje Hoxh i nderuar jam nje djal nga shkodra jam fejuar mirpo pas nje muaji me ka len dhe e ka ber ket gje pa then gje me par vajza ,vetem me kan lajmeruar shkuesi hajde merr shejin se ma kan len te shpia . Si e shpjegon ket gje ti faleminderit nga elmia shkoder Përgjigja: 1024. A eshte obligim ne islam mjekra dhe shkurtimi i pamtollonave Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Mjekra është sunnet i fortë sipas disa dijetarëve është edhe obligim ndërsa për shkurtimin e pantollonave dijetarët nuk jan në ujdi se duhet shkurtuar. 1023. Es salamu alaikum hoxh i nderuar. kam ni pytje per salati witrin. si falet salati witri? p.sh. si duhet me u fal me i fal 3 reqat, a duhet me u nal mas 2 reqatesh edhe me than ettejatun a nuk duhet me u nal ne tashehud? te lutem hoxh i nderuar spjegoma se si duet salati wirtrin me e fal me 3 reqat. allahu te shperbleft me gjith te mirat e kesaj bote dhe me xhennetin firdaus, inshallah. na kenaqe me ligjeratet e tua, zoti ka me te shperbly me qdo te mir inshallah, per diturin siq ta ka dhan allahu ta ala. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM po pas dy rekatëve duhet të ndalemi në etehijat. 1022. Es salamu alejkum. hoxh i nderuar. dua me dit se si duhet me e bo dasmen ne baz me fehen islame. kam lexuar se esht sunet me pas muzik po qar muzike esht e lejume dhe a konsiderohen keta dasmat e sodit me fehen islame. allahu u shperbleft me xhennetin firdaus, inshallah. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Un nuk kam lexuar se muzika ndonjëherë është sunnet,Dijetarët kur kan folur për darsmë kan preferuar që ti mshohet defit por jo te ketë muzik. 1021. Selam Alejkum Dr.Zekija Bajrami*** gjat Etehiatit qysh emban Gishtin Edhe Sa tekbira i merr ne Namaz All-llahu ju Shperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Ajo që është më e sigurt se gishti duhet ngritur kur themi Lailahe ndërsa kur dëshmojm Ilallah duhet ulur gishtin,sa i takon tekbireve ku keni për qëllim ngritjen e duarve disa dijetarë janë të mendimit se duart ngriten vetëm në tekbirin fillestar ndërsa të tjerët ndajn mendimin se duart duhet ngritur gjatë çdo tekbiri. 1020. selam alejkum hoxha jon i nderuar deshta pyes 1 pytje:ajan te mir emrat per vajza keto:Amrah,Nurah,Rumejsa,Emine,Sumeja.dhe qfar domeethonje kan.Allahu s.v ju shperbleft me te mirat e tij. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Po të gjitha këto emra janë të mirë po ato dy të fund më të mirë. 1019. Selam alejkum,hoxhe nese ka mundesi me me dhene nje keshille rreth ceshtjes time.Une kam nje moter me te madhe,para 1 vjet me kane kerkuar per fejese,nje djal fetar,i devotshem,eshte bile hoxhe edhe ai,studjon ne Medine,shkurt eshte njeri i mire,por familja ime gjithmone gjen shkak,thone se ke motren me te madhe,duhet rend etj . une e dua ate per hir te Allahut,me duket njeri i devotshem dhe kjo mjafton,edhe ai gjithashtu..si do tja bej qe prinderit e mi te pranojne? Me ndihmen e Allahut sigurisht...ju lutem me ktheni nje pergjigje Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM do të ishte mirë që martesa e vllëzërve dhe motrave të jetë me rend,por në ndonjë rast apo në rastin që ju e prezentoni nuk prish pun mund të fejoheni. 1017. Es-Selamu Alejkum Ve Rahmetullah Ve Berekatuhu. Hoxhe i nderuar deshta te pyes dicka ne lidhje me nje enderr qe kam pare. Ne fillim pash nje vorr dhe cdo gje qe u futke ne te u denojke dhe me ne fund u fut nje njeri dhe dicka e kreu posht dhe u zhduk. Pastaj dola ne nje livadh te madh dhe te bukur ishte shum e madhe krejtesisht e gjelbert dhe kishte disa tufa te jorgovani. Ecja neper ate livadh sikur te isha sheruar sepse kam dicka probleme me psiken besoj qe me kuptoni. Ju lutem te me ktheni pergjigjen. Përgjigja: 1016. a lejohet 5 kohet e namazit mi fale ne shtepi Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM po nese ka arsye për mos dalje në xhami,nëse nuk ka atëherë duhet me e fal namazin në xhami. 1015. Selam aleikum, Un kam deshir që tju pyes një pytje që me vite po e pyes vetveten. Un punoj një punë jam manaxheri i një reparti (department) për pun elektrike, qe kam 20 puntor nder vete. Mir po te pytja, të gjith edim se ke kjo pun duhet ti shikojsh puntoret dhe qe të apish rraport tek shefi që ësht mbi të gjithat (general manager), a kuhet kjo shpiunllëk. Un për vete e shikoj të shkoje puna mbar dhe jam besimtar dhe çdoher e filloj punën men Namaz dhe BISMILAH. Por prap gjëraj elementare dhe rregullat e Kompanis paqeter duhet me i praktiku e ndonjëher duhet me e përjashtu prej pune. A jan kto gjunahe. Perjashtimi puntorve prej pune (me shkake) ose rraporti tek siç thuena ne shefi. Ju falemenderoj për përgjigjen dhe ju përshendes me përshëndetjen Islame es-selamu alekum Përgjigja: 1014. Hoxh i nderuar kam nje pyetje a lejohet fotografimi ne islam dhe qfar do te thote surah dmth une kam foto te postuara ne facebook edhe pse jam djal kam frik qe e kam haram dhe a lejohet te vizatoj ndonje piktur ne shkolle p sh ju lutem me tregoni nese kam ber haram qe jam fotografuar dhe i kam postuar ne facebook dhe a duhet ti largoj e te pendohemi sinqerisht tek Allahu. Përgjigja: 1013. Selam Alejkum Hoxhe ideruar kam ne pon ni porblem Shum Te Madh Te Puna ime ku punoj skam drejt me ufal a me trego mua si ja bej dhe akam drejjt me ufal un jam nga Maqedonia dhe nga Tetova jetoj ne Gjermani te lutem ty me dimoh Falamenderit Shum Përgjigja: 1012. Selam Alejkum Hoxh i nderuar kush eshte Imran Husejni sepse eshte ber i famshem duke shpjeguar shenjat e kijametit ne kundershtim me te gjithe dijetaret Selam Alejkum Përgjigja: 1009. Esselamu alejkum Hoxhe i nderuar ,kisha njè pyetje,jam shum i shqetsuar hoxh,jetoj nè itali,qe 5 vite,mirèpo pun skam gjetur,kam punuar shum pak,pèr çdo ditè ,dal e kèrkoj punè,bèj plot lutje per pun,mirèpo asnjè nuk ma hap deren,edhe ne tel nuk me thir askush,kam frigè Hoxh,mos ma kan lidhur riskun,mendoj ndonjè sihir apo diçka tè kem,jam ne gjal 22 vjet dhe fali 5 vaktin,dhe krejt obligimet qera i boj,dhe nga haramet ruhem maksimalisht ! ju lutem hoxhe njè pèrgjigje. Përgjigja: 1008. I deruar Hoxhe, jam nje nuse e re, kam problem me burrin, i cili te gjitha parat qe tere muajin i fiton i dergon te vllererzit e vet ne Bank. Dhe tallet me mua duke thene, a e shef sa i menqur jam? Dhe Shko puno edhe ti dhe paguaj gjysmen e shpenzimeve. nuk po i dohet mjaft qe po e rriti femin dhe po e mbaj ter shtepin. A lejohet kjo, dhe si te veproj??? Zoti ju shperbleft. Përgjigja: 1006. Selam Alejkum hoxh i nderuar a i lejohet nje Muslimani te hap butik ( Shitja e rrobave ) Allahu ju shperbleft me xhenet. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM në esenc tregtia është e lejuar,andaj nuk ka ndonjë dallim as ndalim për shitjen e rrobave në përjashtim nëse shiten rroba që nuk përkojn me moralin Islam,këtu ka të bëj më shumë me rrobat e gjinisë femrore,siç është rasti me rrobe të cilët janë të tejdukshme,të ngushta me ngjyra tërheqëse që femra me ta del jashtë shtëpisë,dhe rrobe të cilët janë për meshkuj ndërsa i veshin femrat.etj... Zoti e din më së miri. 1005. Selam Alejkum hoxh i nderuar a i lejohet nje Muslimani te hap butik ( Shitja e rrobave ) Allahu ju shperbleft me xhenet. Përgjigja: 1004. Salem alejkum Namazi me xhemat a ështe farz apo sunnet se kam ndegjuar disa mendime te dijetarve cili mendim ështe ma i sakt? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Nëse dikush ka mundësi që namazin ta falë me xhemat por ai nuk e bën atë e falë vetë pa asnjë arsye namazi i tij është në pikpytje,ndërsa nëse ka arsye për mos dalje në xhami namazi është në rregull por shpërblimi është më pak në krahasim me atë namaz në xhami. 1003. a mundet me lexu jasin per njerzit e gjall? Përgjigja: 1001. Selam Alejkum hoxh i nderuar kam nje pyetje sot shkova per ti vizituar varezat dhe aty e kam gjyshin dhe gjyshen Zoti i mëshiroft dhe varret i kan te rregullluar por te gjitha varret ishin ne rrregull vetem varri i gjyshes sime ishte qare i ishte zhdukur dheu pom duket diqka e jashtzakonshme Qfar mendoni rreth kesaj ceshje Allahu ju shperbleft me xhemet dhe gjithe muslimanet qe kan iman Selam Alejkum rahmetudhah berkjatuhu. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Rasti nuk ka ndonjë domethënie të veçant përpos se kur është hudhur dheu gjatë varrimit ka mbetur dheu i boshadisur e tash ka ra dheu dhe duket varri i çarrë,ose drasat që janë vëndu në varr kanë lëshu andaj varri duket i çarë,në këtërast është mirë mundësisht të hudhet dhe dhe të mbushet vendi që është shprast,dhe asgjë tjetër. 1000. Selam Alejkum kan qen 2 vllezer Vllahu i madh i ka 4 djem e 2 vajza Vllahu i dyt nje grua nuk ka asnje fëmij as djal as vajz Kta dy vllezerit jan ka bashk dhe nuk e kan da token dhe kan vdek dyt Zoti i meshiroft E kjo gruaja e vllavit dyt qe nuk ka femij shtrehohet tek familja ku ka lindur A i takon pasuri edhe pse s ka femij dhe i ka vdekur burri A po vllahut madh qe ka vdek djemve te tij 4 djem dhe 2 vajza ju takon e gjithe pasuria Si ndahet kjo ceshje Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Nga pasuria që ka lënë vëllau i cili nuk ka patur fëmij bashkëshortës së tij i takon një e katërta ( 1/4 ) nga pasuria e burrit të saj,ndërsa tjetrën e ndajnë fëmijët e vllaut të tij nëse nuk kan lënë të gjallë ndonjërin nga prindërit ose motër,poqëse kanë lënë gjallë ndonjërin nga prindërit ose ndonjë motër atëherë çështja është krejt ndryshe në lidhe me fëmijët e vëllaut të bashkshortes së saj,ndërsa gruas që nuk ka patur fëmij mbetet po ajo pjes që përmenda më lart gjegjësisht 1/4 e pasuris së burrit të saj 999. Selam Alejkum jam nje moter muslimane A lejohet me kendu pa muzik teks ne shtepi ne dhom Allahu ju shperbleft Selam Alejkum Përgjigja: 996. Selam Alejkum hoxh i nderuar A lejohet ta marre patent shoferin me vozit veturen. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Shumica e dijetarëve janë të mendimit se femrës i lejohet të merr patent shoferin dhe të vozit vetur ndërsa ata që ndajn mendimin se nuk lejohet si argument e kanë se patenti gjatë vozitjes mund të ketë keqpërdorime andaj për këtë i Dërguari s.a.w.s. ka thënë veprat vlersohen sipas qëllimit nga kjo kuptohet motra muslimane nëse e merr patent shoferin që të kryn shërbimet e saja personale ose familjare dhe është e kujdesshmë gjatë daljes nga shtëpia atëherë nuk ka gjë të keqe.poqëse patenti dhe vozitja e saj do të shërbejn në dëm të saj dhe të moralit të saj atëherë vozitja e saj është e ndaluar. 995. Selam Alejkum hoxh i nderuar Si eshte gjendja e profesoreve qe jan prof ne shkolla dhe fakulte ekonomike dhe japin lenden e bankave e dihet qe ne bank ka kamat e kamata eshte haram i madh Selam Alejkum Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM I Dërguari s.a.w.s. ka thënë çdo aktivitet apo kontribut që ndihmon kamatën është i ndaluar 994. Selam Alejkum hoxh i nderuar kam nje pyetje besoj me nje bindje te fort qe do te dalim para Zotit ne diten e gjykimit besoj 100 % ne boten tjeter por si duhet me ju pergjigj qafirave qe thojn kush a ardh prej asaj dynjaje me na tregu si me ju pergjigj ketyre njerzeve te pa udhezuar Allahu ju shperbleft Selam Alejkum Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM Kjo çështje don shum spjegim por më shkurt atyre ju themi në jetën aktuale që jetojmë sot ka rregulla që i miri shpërblehet ndërsa i keqi dënohet edhe pse në shumë raste ne jetën tonë aktuale kto parime nuk rrespektohen ndërsa në botën e amshueshme atje gjykimi i takon vetëm të drejtit apsolut gjegjësisht All-llahut xh.sh. andaj nuk ka mundësi që njerëzit e mirë dhe për veprat e mira të tyre të mos e marrin shpërblimin në ditën e gjykimit,poashtu nuk ka logjik që keqbërësi dhe krimineli të mos e merr dënimin e merituar nga i drejti apsolut,ne edhe sot kur shofim apo degjojmë se dikush ka bërë ndonjë vepër të keqe ose ju bën zulluzm njerëzve presim që ai njeri të del para drejtësis dhe ta mer dënimin,megjithatë në shumë raste krimineli nuk dënohet ndërsa i pafajshmi mund të dënohet por kto çregullime nuk mund të ndodhin në ditën e gjykimit ngase siç thamë më lartë atje dot jetë gjukatës i drejti apsolut pra All-llahu xh.sh. 993. A me lejohet te antarsohem me nje parti politke per ti mbrojtur te drejtat e muslimaneve ne kosov p sh ndalimi i shamis ne shkolle ne kosov eshte diskriminim dhe a me lejohet antarsimi ne nje parti politike qe ta ngris zerin kunder ketyre diskriminimeve sepse te gjitha partit ne kosov gjykojn me ligjet e kufrit Selam Alejkum. Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM Duke u nisur nga parimi që të mirën duhet ndihmuar e të keqen duhet ndaluar atëherë muslimanët me çdo kusht duhet të organizohen dhe të orvaten që të mirën ta ndihmojn e të keqen ta ndalojnë,në rast se kjo nuk mund të arrihet në forma tjera,nëse vijmë në përfundim se me antarsimin në ndonjë parti ose formimi i ndonjë partie përmes së cilës ka shpres se dot arrihet qëllimi i lartëpërmendur atëherë do të jetë e lejuar. 992. Selam Alejkum hoxh jam ne nje shkolle te mesme ekonomike Allahu me ka dhen dituri dhe dua ta studijoj ekonomin pyetja ime eshte cilat jan rregullat e islamit ndaj shitblerjes sa eshte % maksimale e fitimit a po nga qfar duhet te kemi kujdes ne biznes p sh kamata mekat i madh a ka ndonje tjeter rrezik ne biznes Selam Alejkum Alllahu ju shperbleft ne xhenet Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM Rregullat e Islamit ndaj shitblerjes janë shumë andaj të kisha sugjeruar që të kërkosh literatur që ka të bëj me këtë çështje,ndërsa përqindja e fitimit nuki është e caktuar nga ana e sheriatit pasi që mallrat që dalin në shitje importohen nga vende të ndryshme me rrethana dhe kushte të ndryshme andaj sipas tyre vendoset çmimi dhe caktohet fitimi,nuk duhet harruar se tregtarit musliman nuk i lejohet keqpërdorimi në tregtin e tij,siç është shitja e artikujve face me çmim të atij origjinal ose ngritja e çmimeve në raste të veçanta kur tregari e sheh se populli është i nevojshëm për artikujt e tij ,atij nuk i lejohet të ngren çmimin kur sheh se populli ka nevoj,është e ndaluar që pronari i një artikulli ta ruan atë që kur të mos ketë mall në treg ai ta nxjer atë dhe ta shfrytzon rastin e mungesës së artikullit dhe ta shes atë me çmim të lartë e sidomos kur bëhet fjalë për artikuj të domosdoshëm tek popullata siç janë artikujt e ushqimit,të veshbathjes etj.Zoti e din më së miri 991. Cili eshte qendrimi i islamit ndaj nikabit ( mbulimi i fytyres ) a mjafton ky argument per ta vertetuar qe nikabi nuk eshte farz por synet i fort Shkruar nga Imam Albani E Diel 26 Shkurt 2012 10:31 Kontrolloi: Usame Morina Imam Albani rahimehullah ka thënë: “Ka nga ata që thonë se gruaja duhet të mbulojë fytyrën e saj, nëse ajo është e bukur dhe ka sprova. Çfarë thonë ata, për gruan e bukur nga fisi Hath’am e cila në prani të Profetit (sal Allahu alejhi ue selem) shikoi në sahabiun el-Fadl dhe ai shikoi në atë? A nuk hyri djalli këtu?!” “Nga filozofia është që të thuhet se gruaja duhet të mbulojë fytyrën e saj sepse fytyra është bukuria e saj më e madhe. Atëherë, edhe burri duhet të mbulojë fytyrën e tij sepse edhe fytyra tek ai është bukuria më e madhe” “Bukuria më e madhe e gruas janë sytë e saj. A nuk e ke dëgjuar se çfarë thotë poeti: ‘Mos lufto zemrën time me sytë e tu – dy të dobët e mundin një të fortë?” Burimi: (Silsilet-ul-Huda uen-Nur (135)) "Të besoshë se është e detyrueshme për të mbuluar fytyrën, sepse mosbulimi i fytyrës është sprovë, kjo është një filozofi që ska të bëjë asgjë me Islamin." Burimi: (Silsilat-ul-Huda uen-Nur (179)) Përgjigja: 990. A eshte i preferuar namazi pas drekes namazi nafile pas drekes dhe ikendis. Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM Namazi nafile më i preferuar është namazi i natës. 989. Selam alejkum kam pasur nje debat me nja dy vellezer muslimane qe e mbajne veten te sektit selefi. Njeri nga Ata quhej Rrahim. Une I thashe atij qe nuk lejohet te thirret ashtu, sepse eshte emri Allahut dhe duhet ti bashkangjitet fjala perpara abdur, pra abdurrahim. Ata bazoheshin vetem ne tefsirin e ibn kathirit. A kam thene mire apo jo? Ju lutem me jepni nji pergjigje. Allahu ju meshirofte Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM Mir e ke preferohet që para emrave të bukur të All-llahut dhulxhelal duhet të prin parashtesa ABDU. 987. selam alejkum hoxhe i nderuar ,a me lejohet me bashkshorten kontakti oral gjat mardhenjeve intime,nese jo cilet jan argumentet ? Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM pos muajit të agjërimit preferohet të agjërohet dita e hënë dhe e enjte poashtu ditët e 13,14,15 në çdo muaj sipas kalendarit honor,poashtu preferohen të agjërohen 6 ditë në muajin sheval e 9 dhe e 10 ose 10 dhe 11 dit në muj të Muharremit... 986. EsselamuAlejkum hoxhe kurr mundet me agjeru pas mujt ramazan? Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM pos muajit të agjërimit preferohet të agjërohet dita e hënë dhe e enjte poashtu ditët e 13,14,15 në çdo muaj sipas kalendarit honor,poashtu preferohen të agjërohen 6 ditë në muajin sheval e 9 dhe e 10 ose 10 dhe 11 dit në muj të Muharremit... 985. EsselamuAlejkum hoxhe, nese leshon mjeker, a duhet patjeter me i than hoxhes me ba dua tek xhamia, apo mundet dhe pa dua pa asgje..? Allahu ju shperblefte. Përgjigja: BISMILAIR-RAHMANIR-RAHIM nuk është praktikuar gjatë jetës së Pejgamberit s.a.ws. as të shokëve të tij më vonë bërja e duas për lërje të mjekrës. 984. Esselamu Alejkum Hoxhe ı nderuar,shpresoj te qe ky mesazh te ju gjej mıre. Jam ne studıme ne Turkı dhe eshte normale qe me has ne sıtuata te qudıtshme her her te rrezıkshme,eshte normale me has ne pytje te qudıtshme rreth temes se shııjave( nuk jam pjes e asnje sekti,vetem se studıjoj ne nje vend ku ka te atıll) pyetja e ıme eshte kshtu, a ka nga shııjat qe mund tı quajm me muslıman dhe cılı eshte qendrımı ı Islamıt per ata te cılet ı fyejn sahabet e ndershme ALLAHU qoft ı kenaqur me ta. Me duhet pergjıgje konkrete per te dyjat,jan apo sjan muslıman dhe a del nga dını aı qe fyen sahabet e ndershme. nese eshte e mundur perjgıgjen mos me ma vonu dhe me me pas mujt me ma dergu ne emaılın qe kam shkru, mensursejdiu1@hotmail.com Përgjigja: 982. Esselamu Alejkum Hoxhe ı nderuar,shpresoj te qe ky mesazh te ju gjej mıre. Jam ne studıme ne Turkı dhe eshte normale qe me has ne sıtuata te qudıtshme her her te rrezıkshme,eshte normale me has ne pytje te qudıtshme rreth temes se shııjave( nuk jam pjes e asnje sekti,vetem se studıjoj ne nje vend ku ka te atıll) pyetja e ıme eshte kshtu, a ka nga shııjat qe mund tı quajm me muslıman dhe cılı eshte qendrımı ı Islamıt per ata te cılet ı fyejn sahabet e ndershme ALLAHU qoft ı kenaqur me ta. Me duhet pergjıgje konkrete per te dyjat,jan apo sjan muslıman dhe a del nga dını aı qe fyen sahabet e ndershme. nese eshte e mundur perjgıgjen mos me ma vonu dhe me me pas mujt me ma dergu ne emaılın qe kam shkru, mensursejdiu1@hotmail.com.com Përgjigja: 981. Esselamu Alejkum Hoxhe ı nderuar,shpresoj te qe ky mesazh te ju gjej mıre. Jam ne studıme ne Turkı dhe eshte normale qe me has ne sıtuata te qudıtshme her her te rrezıkshme,eshte normale me has ne pytje te qudıtshme rreth temes se shııjave( nuk jam pjes e asnje sekti,vetem se studıjoj ne nje vend ku ka te atıll) pyetja e ıme eshte kshtu, a ka nga shııjat qe mund tı quajm me muslıman dhe cılı eshte qendrımı ı Islamıt per ata te cılet ı fyejn sahabet e ndershme ALLAHU qoft ı kenaqur me ta. Me duhet pergjıgje konkrete per te dyjat,jan apo sjan muslıman dhe a del nga dını aı qe fyen sahabet e ndershme. nese eshte e mundur perjgıgjen mos me ma vonu dhe me me pas mujt me ma dergu ne emaılın qe kam shkru, mensursejdiu1@hotmail.com.com Përgjigja: 980. Selamin alejkum hoxue e I nderuar zoteri zekerija bajrami quhem blerim Jam jasht vendlindjes ne amerike,pyetja ime eshte a mund te mbaje Ramazan a po punoj ne restorant amerikan fjalen e kam po prek me dore cfar do lloj ushqimesh te papasterta ashtu e kam punen A mundet ne kete situat te mbaje Ramazan edhe a do te me pranohet te allahu I madheruar,edhe nje pyetje kisha tere diten po punoj edhe mbasi mbaroj me punen ne mbremje fal kaza namazin a eshte Kjo e pranueshme te allahu xh.sh sePse tere diten jam ne Pune edhe vendi qe po punoj spo lejon te fal namaz Sepse cfar ceka me pare po prek ushqime te papasterta ju lutem me keshilloni dhe me jepni pergiigje Sa me shpejt zoti ju bekofte juve familjet tuaj edhe kret vellezrit edhe motrat muslimane kudo qe Jane ne bote selamun alejkum. Përgjigja: 979. Selamin alejkum hoxue e I nderuar zoteri zekerija bajrami quhem blerim Jam jasht vendlindjes ne amerike,pyetja ime eshte a mund te mbaje Ramazan a po punoj ne restorant amerikan fjalen e kam po prek me dore cfar do lloj ushqimesh te papasterta ashtu e kam punen A mundet ne kete situat te mbaje Ramazan edhe a do te me pranohet te allahu I madheruar,edhe nje pyetje kisha tere diten po punoj edhe mbasi mbaroj me punen ne mbremje fal kaza namazin a eshte Kjo e pranueshme te allahu xh.sh sePse tere diten jam ne Pune edhe vendi qe po punoj spo lejon te fal namaz Sepse cfar ceka me pare po prek ushqime te papasterta ju lutem me keshilloni dhe me jepni pergiigje Sa me shpejt zoti ju bekofte juve familjet tuaj edhe kret vellezrit edhe motrat muslimane kudo qe Jane ne bote selamun alejkum. Përgjigja: 978. Es Selamu Alejkum hoxhe i nderuar. Nese dikush udhzohet pas nje kohe te caktuar dhe fillon te fal 5 kohet e namazit. A i lejohet ktij personi te fal namaz nate. Kam degjuar se ai qe ka namaze te pafalura nuk i lejohet te fal namaz nate. Nese eshte keshtu, atehere si qendron rasti me sahabet (duke mare parasysh jan udhezu ma von se Pejgamberi a.s, dmth kan pasur namaze te pafalura) dhe jan urdheruar nga ana e Pejgamberit a.s te falin namaz nate? Përgjigja: 977. Es Selamu Alejkum hoxhe i nderuar. Nese dikush udhzohet pas nje kohe te caktuar dhe fillon te fal 5 kohet e namazit. A i lejohet ktij personi te fal namaz nate. Kam degjuar se ai qe ka namaze te pafalura nuk i lejohet te fal namaz nate. Nese eshte keshtu, atehere si qendron rasti me sahabet (duke mare parasysh jan udhezu ma von se Pejgamberi a.s, dmth kan pasur namaze te pafalura) dhe jan urdheruar nga ana e Pejgamberit a.s te falin namaz nate? Përgjigja: 976. selamun alejkum ju uroj se pari muajin e shenjte te ramazanit me lutje drejtuar Allahut per agjerim te leht e te pranuar. Une gjate agjerim kam vetem nje problem,shendetsor eshte fjala,gjat gjithe dites me vie me pshty,nuk behem rahat gjer sa te ha iftar,jasht ramazanit edhe nese skam hanger asgje nje gje te kohe te gjat nje problem i tılle nuk paraqitet,pra vetem gjat ramazanit,we selamu alejkum. Përgjigja: 975. selamun alejkum ju uroj se pari muajin e shenjte te ramazanit me lutje drejtuar Allahut per agjerim te leht e te pranuar. Une gjate agjerim kam vetem nje problem,shendetsor eshte fjala,gjat gjithe dites me vie me pshty,nuk behem rahat gjer sa te ha iftar,jasht ramazanit edhe nese skam hanger asgje nje gje te kohe te gjat nje problem i tılle nuk paraqitet,pra vetem gjat ramazanit,we selamu alejkum. Përgjigja: 974. Es selam alejkum hoxhe i nderuar, Mbasi qe prita pergjigje per nje pyetje qe u kam shkruar,sot e lezova se kishte gabim teknik keshtuqe po ju shkruaj perseri. Jam i martuar dhe tash sa kohe falemi me bashkeshorten bashk ku une e prij farzin.Estagfirullah me vijne disa mendime jo te mira dhe i thash shoqes nji dite se "Ku e dijm na se nuk kan ndrrua dicka ne Kuran" dhe "Tash sa kohe po falna i bej ti gjitha cka kam mundesi qe kerkon Allahu s.v.t. dhe nuk po me lehtsohen sprovat tash 2-3-vite" e keshtu me radhe.Pastaj me tha shoqja me keto mendime dhe fjal po frigohem mos ke dal prej imanit-feje dhe nuk dua te falem mbas teje!Une i fala du rekate dhe estagfirullahi el adhim bera 100 here ku i kerkova falje Allahut s.v.t.M e fal se e zgjata por tash pyetja ime eshte a bon me u fal shoqja mbas meje bashk apo jo dhe ndonji keshille nga ju eshte e miresepritur se jam ne sprova te renda?!Allahu ju dhashte te mira,selam Përgjigja: 973. Es selam alejkum hoxhe i nderuar, Mbasi qe prita pergjigje per nje pyetje qe u kam shkruar,sot e lezova se kishte gabim teknik keshtuqe po ju shkruaj perseri. Jam i martuar dhe tash sa kohe falemi me bashkeshorten bashk ku une e prij farzin.Estagfirullah me vijne disa mendime jo te mira dhe i thash shoqes nji dite se "Ku e dijm na se nuk kan ndrrua dicka ne Kuran" dhe "Tash sa kohe po falna i bej ti gjitha cka kam mundesi qe kerkon Allahu s.v.t. dhe nuk po me lehtsohen sprovat tash 2-3-vite" e keshtu me radhe.Pastaj me tha shoqja me keto mendime dhe fjal po frigohem mos ke dal prej imanit-feje dhe nuk dua te falem mbas teje!Une i fala du rekate dhe estagfirullahi el adhim bera 100 here ku i kerkova falje Allahut s.v.t.M e fal se e zgjata por tash pyetja ime eshte a bon me u fal shoqja mbas meje bashk apo jo dhe ndonji keshille nga ju eshte e miresepritur se jam ne sprova te renda?!Allahu ju dhashte te mira,selam Përgjigja: 972. Selam Alejkum hoxh i nderuar, desha me ju pyt se naten shof shpesh her qen ce po me vjen pas qka dot te thot kjo Përgjigja: 971. Selam Alejkum hoxh i nderuar, desha me ju pyt ka bo vaki ne namaz kam fillu ke kajt qka dot thot? Përgjigja: 970. Selam Alejkum hoxh i nderuar, desha me ju pyt se naten shof shpesh her qen ce po me vjen pas qka dot te thot kjo Përgjigja: 969. Selam Alejkum hoxh i nderuar, desha me ju pyt se naten shof shpesh her qen ce po me vjen pas qka dot te thot kjo Përgjigja: 968. Selam Alejkum hoxh i nderuar, desha me ju pyt se si falet haxhet namazi, sa rekat, me cfar duash kendohet dhe ncilen koh mund te falet... Ju falemenderit ! Përgjigja: 967. Selam alejkum hoxh a eshte bitad mevludi dhe si duhet ma a duhet me ja uru mevludain te affermve si psh:Pershumvite mevludai? ose dicka tjeter.Selam Alejkum Allahu u shperblefte me Xhenet. Përgjigja: 966. Selam alejkum hoxh a eshte bitad mevludi dhe si duhet ma a duhet me ja uru mevludain te affermve si psh:Pershumvite mevludai? ose dicka tjeter.Selam Alejkum Allahu u shperblefte me Xhenet. Përgjigja: 965. Selam aleykum hoxh i nderuar dashta me ju pyete nese e lexon kuranin me perkthim shqip aki shperblim dhe a mundet njeri me lexu pa abest edhe nese ka shkrunja arabisht ne të, dhe anash e ka perkthimin sepse nuk di te lexoj arabisht? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 964. Selam aleykum hoxh i nderuar Allahu ju shperbleft me xhennet inshallah dashta me ju pyetë un elhamdullilah falem dhe i kry detyrat e muslimanit si i takon një muslimonit, por gruan nuk e kam te udhzuar dhe nuk e ka mbulesen dhe kam frikë qe mos po llogaritna prej atynve qe allahu nuk do ti flasë ne diten e gjykimit më jep një keshille qka te bëje qe te mos jap llogari per të? S.A Përgjigja: 963. selam alejkum.e kisha nje pyetje rreth endrrave...nje shoqe e imja me kish pare sikur prinderit me kishin martuar pa deshiren time dhe pastaj kishte ndodh qe "bashkeshorti" me kishte vrare...si e komentoni kete? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 962. Hoxh i Nderuar dhe me i Dashuri tek un dhe inshallah tek Allahu Un e dua nje vajz ajo nuk fal namaz un bej dua per ket vajz a ma pranon allahu duan time qe edhe aja te me don mu siq e du un ate Përgjigja: 961. Selam aleykum hoxh i nderuar dashta me ju pyete nese e lexon kuranin me perkthim shqip aki shperblim dhe a mundet njeri me lexu pa abest edhe nese ka shkrunja arabisht ne të, dhe anash e ka perkthimin sepse nuk di te lexoj arabisht? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 960. Pershendetje Hoxh i Nderuar nese nuk e keni rend a ka mundesi te me tregoni ne disa pika te shkurta se Qka e Prish Niqahin All-llahu ju meshiroft dhe ua falt Xhentin Firdaus Përgjigja: 959. Selam alejkum dua t dal pi vjerit dhe vjeret te ndahem me banes po burri nuk don. Kam ni fmi sen i duroj hiq. A kam drejt dahem pi burrit? Përgjigja: 958. Selam alejkum dua t dal pi vjerit dhe vjeret te ndahem me banes po burri nuk don. Kam ni fmi sen i duroj hiq. A kam drejt dahem pi burrit? Përgjigja: 957. Selam alejkum dua t dal pi vjerit dhe vjeret te ndahem me banes po burri nuk don. Kam ni fmi sen i duroj hiq. A kam drejt dahem pi burrit? Përgjigja: 956. Selam alejkum dua t dal pi vjerit dhe vjeret te ndahem me banes po burri nuk don. Kam ni fmi sen i duroj hiq. A kam drejt dahem pi burrit? Përgjigja: 955. s.a. a krejt qka ndodh n jeten e njerit esht e shkrujtme a Përgjigja: 953. selam alejkum a bon me dit prej kurr duhet vajza me u fal?. Përgjigja: 952. Selam alejkum hoxh a eshte bitad mevludi dhe si duhet ma a duhet me ja uru mevludain te affermve si psh:Pershumvite mevludai? ose dicka tjeter.Selam Alejkum Allahu u shperblefte me Xhenet. Përgjigja: 951. selam alejkum a eshte e lejum emri makfiret nga feja? Përgjigja: 950. a bon me u martu pa lejen e babes Përgjigja: 945. Selam Alejkum hoxh i nderuar, desha me ju pyt se si falet haxhet namazi, sa rekat, me cfar duash kendohet dhe ncilen koh mund te falet... Ju falemenderit ! Përgjigja: 944. Hoxh i Nderuar dhe me i Dashuri tek un dhe inshallah tek Allahu Un e dua nje vajz ajo nuk fal namaz un bej dua per ket vajz a ma pranon allahu duan time qe edhe aja te me don mu siq e du un ate Përgjigja: 942. selam alejkum.e kisha nje pyetje rreth endrrave...nje shoqe e imja me kish pare sikur prinderit me kishin martuar pa deshiren time dhe pastaj kishte ndodh qe "bashkeshorti" me kishte vrare...si e komentoni kete? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 940. Pershendetje Hoxh i Nderuar nese nuk e keni rend a ka mundesi te me tregoni ne disa pika te shkurta se Qka e Prish Niqahin All-llahu ju meshiroft dhe ua falt Xhentin Firdaus Përgjigja: 931. Selam alejkum hoxh a eshte bitad mevludi dhe si duhet ma a duhet me ja uru mevludain te affermve si psh:Pershumvite mevludai? ose dicka tjeter.Selam Alejkum Allahu u shperblefte me Xhenet. Përgjigja: 930. esselamu alejkum Hoxhë i nderuar deshta te pyes Emri Davud a pershtatet tek ne shqipetaret me emertue Femijën aesht mir,,,dhe Emri Malik a eshte i mir dhe cili Emer mendojni se eshte ma i mir me Emertue Fëmijen??? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 929. A eshte kemba avret? Përgjigja: 927. Selamun alejkum hoxhe zekerija bajrami desha me ju pyt tash afrohet dita kur eshte Lind pejgamberri muhamed alej selam a ban Kjo te festohet si mevlud ose Jo dhe desha me pyt a eshte mevludi haram ne Islam selamun alejkum. Përgjigja: 926. Selam aleykum hoxh i nderuar dashta me ju pyete nese e lexon kuranin me perkthim shqip aki shperblim dhe a mundet njeri me lexu pa abest edhe nese ka shkrunja arabisht ne të, dhe anash e ka perkthimin sepse nuk di te lexoj arabisht? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 924. Selam aleykum hoxh i nderuar dashta me ju pyete nese e lexon kuranin me perkthim shqip aki shperblim dhe a mundet njeri me lexu pa abest edhe nese ka shkrunja arabisht ne të, dhe anash e ka perkthimin sepse nuk di te lexoj arabisht? Allahu ju shperbleft Përgjigja: 923. Selam aleykum hoxh i nderuar Allahu ju shperbleft me xhennet inshallah dashta me ju pyetë un elhamdullilah falem dhe i kry detyrat e muslimanit si i takon një muslimonit, por gruan nuk e kam te udhzuar dhe nuk e ka mbulesen dhe kam frikë qe mos po llogaritna prej atynve qe allahu nuk do ti flasë ne diten e gjykimit më jep një keshille qka te bëje qe te mos jap llogari per të? S.A Përgjigja: 922. EsselamuAlejkum hoxhe, nese leshon mjeker, a duhet patjeter me i than hoxhes me ba dua tek xhamia, apo mundet dhe pa dua pa asgje..? Allahu ju shperblefte. Përgjigja: 920. selam alejkum hoxh ekam motren te smund prej sihirit qe2 vjet edhe nuk dijm qka me bo ekemi pas te hoxha ika bo rukje po spo nimon kurgjo. qka me keshilloni jetoj ne wien. edhe nje pytje privat aesht e vertet qe keni me ardh si imam ne wien . eselamu alejkum erahmetullahi ve bereketuhu Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Pasi ju jetoni në wienë nuk di ae keni patur motrën te një njeri që merret me rukje edhe ai gjendet në Wien ai quhet Ferrexh. 919. Selam Alejkum hoxh. Mendoj se me kan bere magji per percarje me bashkeshortin,sipas disa shenjave.Kemi qen edhe te nje sihirbase dha na ka thene se kemi nje magji me metodat e saj te cilat jane haram.Pastaj kemi bere namaz pendimi per kete.Une lexoj kuran edhe vet e fal namazin regullisht elhamdulilah a ka ndonje menyre qe mund te sherohemi nga magjia vetem? Apo duhet te shkojme te ndonje hoxhe per rukje.Nese duhet te shkojme a mund te me sugjeroni ndonje hoxhe?Alejkum SELAM Përgjigja: BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIIM: Keni bërë mirë që jeni penduar për atë që keni shkuar te sihirbazja,në çdo vend ka njerëz që bëjnë rukje por ju tregoni ku jetoni që tju tregoj cilin do ta keni më afër për rukje,Zoti ju ndihmoft. 917. selam alejkum dua te mbulohem por asesi nuk mund te vendos sepse ne trevat shqiptare d.t.th 90 % apo shumica e shqiptarve musliman kur miret nusja ia bejn frizuren e kjo shtin ne haram sepse ne restorane ka kamera dhe inqizimet e dasmes i shikojn qdo kush dmth edhe meshkujt i shikojn pra kunati apo kusherijt e burit dhe ne shtepi i bejn pastaj nuset me frizura dhe e shikojn pa mbules dhe kjo eshte nje rast i vertet sepse kam pa femra te mbuluara qe kur jan martuar i kan bere frizur dhe se ju lutem me keshilloni qfar te bej Përgjigja: BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIIM: Motër vendos sa më shpejt që të mbulohesh dhe mos e ngarko veten me 90% e shqiptarëve dhe prapambeturit e tyre dhe ki bindje se Zoti do të ju ndihmoj në çdo aspekt të jetës.Zoti të ndihmoft,Esselamu Alejkum 916. es-selamu alejkum hoxhe i nderuar JAM DJALE 19 VJECAR DHE KA 2 MUAJ QE KAM FILUUAR TE FAL NAMAZ MIREPO KAM ME EDHE SHUME PA FALE QE ME PARE A MUNDEM ATO ME I FALE KAZA... KUR MUND TI FALI ATO KAZA NE CFAR KOHE??? Përgjigja: BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM: Sëpari të uroj vendosshmërin për faljen e namazit dhe Zoti të bëftë të qëndrueshëm gjatë gjith jetës tënde,ndërsa sa jupërket namazeve të mbetura,ata mund ti falish duke bërë nijet që po fali namazin e sabahut icili më ka mbetur më sëpari,kështu deri në namazin e jacisë,pastaj përsëri fillon me sabahun deri në jaci,duke i llogaritur sa vite sa muaj dhe sa ditë,kështu do të mundohesh që për çdo ditë të falish plus nga pes koh namaz,ata namaze mund ti falish kur të kesh mundësi mbrenda 24 orëve,poqëse nuk ke koh atëherë çdoher kur të falish namazin e kohës në vend të syneteve të falish farzin e mbetur.Zoti të ndihmoft dhe Ai e din më së miri. 915. Salem aleykum hoxh inderuar pasi jom udhzu elhamdulilah nje nat e kam lon telefonin te cingroj qe te qohem me fal sabahun dhe isha i lodhur dhe jom habit dhe fika telefonin me zuni gjumi prap, dhe mu ka paraftyru nje njeri nga ana e djatht me tesha te zeza nuk isha as ne gjum dhe as zgjuar dhe me tha "Qu a ki mu fal se ka hi koha e drekes gati" nuk kisha mundesi qe tja shoh fytyren por e kish nje zë te mashkullit jo te njofshum dhe u zgjova kishin mbetur 20 minuta para se te lindë dielli qka mund te ket kon kjo? Allahu ju shperbleft me xhennet Përgjigja: BISMILAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM: Sëpari uroj vendosshmërin e juaj për faljen e namazit ndërsa për atë që të ka ndodhur mund të them se është një shenjë e mirë që nuk ju ka lënë të ju ik namazi i sabahut,ajo që u është dukur juve se po ju thotë çohu fal namazin është vetëm sinjal për atë se ju ekeni patur parasysh në mënyr serioze ngritjen për faljen e sabahut.Zoti ju ndihmoft gjithmon me faljen e namazit në koh të vet 914. Eselamu Alejkum hoxhe i nderuar kam nje pyetje O hoxh une jam nxenes i shkolles se mesme gjimazit zef lush marku e hoxhe kur jena ne shkoll pas dite namazin e Drekes te ikindis Akshamit duhet me i fal te shkolla edhe une kam fal mir ama kujdestarja klases nuk po me lejon e hoxh edhe pse profesort tjer po me lshojn 5 min sa per ta falur farzin ajo po me pengon spo me lejon me fal es zdii une qka me boo a me vazhdu me u fal ajo e kemi gjet nje vend hoxh te shkolla nder shkall beso se edhe aty spo na lajn rahat po na pengojn po vendojnn sene veq me na pengu mos me fal namazin qka me boo hoxh a me vazhdu me u fal apo me ngu profesoreshen Eselamu alejkum All-llahu trujt . Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM separi All-llau ju shperbleft per kujdesin qe keni ndaj namazit,dhe All-llahu e shtoft numrin e atyre qe kujdesen per namazin,ndersa sa i takon kujdestares e cila ju pengon nga falja e namazit duhet te ditur se ajo nuk ka te drejt te bej nje gje te tille por ju duhet te beni nje kerkes me shkrim deri ne drejtorin e shkolles dhe deri tek keshilli prindor,shpresoj se ato do ta kene parasysh,poqese edhe me ata nuk gjeni mirkuptim atehere te gjith ju qe e doni fene duhet te beni nje peticion dhe tua drejtoni pergjegjesve te shkolles suaj,me shpres se Zoti do tua plotson deshiren tuaj.Selamun alejkum 913. Selamu alejkum i nderuar hoxhe. Refuzoj te festoj vitin e ri (31 dhjetor) se bashku me familjen, ndersa nena me mallkon qe te mos kem femije ne rast te mosfestimit bashke me to. Si tja bej? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Mundohu që nënën me urtësi ta bindish që edhe ajo të mos feston,ndërsa ti mos ke frigë se ai mallkim nga nëna nuk të zen,se mallkimi i nënës në këtë rast është me pa të drejtë,dhe aty ku ska të drejtë All-llahu nuk ia pranon mallkimin. 912. Esselam Alejkum ! Kam një pyetje në lidhje me Agjërimin. Si vjet, para Ramazanit, më kan treguar mjekët që kam një sëmundje, diabetin tipit 1. Prandaj ma ka ndaluar mjeku ta agjërojë Ramazanin. Këtë sëmundje e trajtoj me nikcija të insulinës që duhet ti marr çdo dit regullisht (4 herë në ditë). Dhe pyetja ime është: a ban ta agjerojë Ramazanin edhe ti marr këto nikcija, nëse ma lejon mjeku? Ose a është e drejt të mos e agjërojë Ramazanin por tja paguaj një përsoni syfyrin dhe Iftarin, sikur qysh kam bërë sivjet ? Ju falënderojë për përgjigjën ! All-llahi ju shperbleft InshAllah ! Ibadeti Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Motër e nderuar insulina apo inekcionet e diabetit nuk e prish Agjërimin,kështu që ju duhet të ajëroni Ramazanin e jo të paguani. 911. a eshte haram nese bahen mardhanjet seksuale me gruan nese nuk e ke kuroren niqahin Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM duhet patur kujdes qe te behet kurorizimi e pastaj te kete jete bashkshortore,poqese jane te pa kurorizuar atehere eshte haram barazi me zinan. 910. Esselamu Alejkum Hoxhe ı nderuar,shpresoj te qe ky mesazh te ju gjej mıre. Jam ne studıme ne Turkı dhe eshte normale qe me has ne sıtuata te qudıtshme her her te rrezıkshme,eshte normale me has ne pytje te qudıtshme rreth temes se shııjave( nuk jam pjes e asnje sekti,vetem se studıjoj ne nje vend ku ka te atıll) pyetja e ıme eshte kshtu, a ka nga shııjat qe mund tı quajm me muslıman dhe cılı eshte qendrımı ı Islamıt per ata te cılet ı fyejn sahabet e ndershme ALLAHU qoft ı kenaqur me ta. Me duhet pergjıgje konkrete per te dyjat,jan apo sjan muslıman dhe a del nga dını aı qe fyen sahabet e ndershme. nese eshte e mundur perjgıgjen mos me ma vonu dhe me me pas mujt me ma dergu ne emaılın qe kam shkru, mensursejdiu1@hotmail.com.com Përgjigja: 909. eselam alikum hoxh inderuar ka ni ko te sjkurt qe jam mbulu edhe fali 5 kohe namaz po desha medit per namazin e nates aduhet me be njiet se fali nafile namaz a po si Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Po duhet qe te besh nijet me zemer se je fal nafile namaz,Al-llahu ta dashuroft edhe ma mbulesen,namazin dhe te befte te qendrueshme ne dinin e All-llahut,te reujat nga cdo e keqe e kesaj bote,ty dhe motrat tua sikur ty,dhe ju gezoft me Xhennetin Firdeus 907. Pershendetje,si jeni ? Doja te dija rreth disa endrrave qe i shof,nuk eshte qe i shof cdo nat ,por sa shof cdo here eshte me nje grua qe eshte "djallin"dhe mundohet te me fus ne nje dhom,ose duke me then qe eke jeten e keqe une do ta rregulloj cdo gje,mbrem pash sikur ne muri dilnin disa numra dhe i shifja vetem une dhe ajo duke me lut qe te kthehem te bashkpunoj me te,nderkoh e degjoj veten duke u lutur me ze te lart dhe duke e then TESPIDOVEN ,edi qe mundohej mema ngatrru qe mos ta di ta them po une vazhdoja dhe i thoja ALLAHU eshte nje pastaj me del gjumi :(, cfare mund te jet ,faleminderit. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Duket se e keni të qartë se ëndëra është prej shejtanit por ajo nuk do të ju bëj dëm,dhe do të ju ndërpritet,ju cdo natë para se të fleni duhet të mrni abdes dhe të këndoni suren fatiha,elif lam mim,ajetul kursin , ihlasin,felek dhe nas,pastaj ti thoni tespihët sikur pas çdo namazi,duke bërë dhikër dhe istigfar e lutni Zotin që të mos shihni ëndëra të tilla.Selam 906. selam alejkum nga veleshta ju lutem te me pergjigjeni rreth xhenazes se si lahet se e kam lar nje xhenaze dhe pa dashje e kam pa ne avretsepse desha ta laj mir mos kam bo ndonji gjynah te madh pasi ishte xhenazja e par qe e laja dhe e pyta hoxhen e fshatit por ai nuk ma shpjegoj mir larjen e te vdekurit i dhash 3 her gysell fillova nga ana e djatht ju lutem ni sqarim pasi nuk jam rehat dhe zoti ju shperbleft hoxh me firdeus per mundin dhe udhzimin tim me familjen prej 4 antaresh selam alejkum Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Xhenazes sëpari duhet me i dhënë abdes,e pastaj me e la gjith trupin tri here nese nuk ka nevoj më tepër,kuptohet se gjatë larjes së xhenazes duhet patur kujdes të mos shihet aureti i të vdekurit,poqëse ndodh diç pa qëllim nuk ka mëkat.Selam 905. selamu alekum hoxhe i nderuar deshta me tregu jam nje moter muslimane fali pes koh te namazit me mbules jam ,jetoj mergim .nuk kam femij doktori me udhezon me eneksion me spremen e burit tim me ngel shtatzene a eshte haram kjo gje ju lus te me tregoni sa me shpejt hallall te ma beni . Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Për këtë çështje nuk ka problem,Zoti ju ndihmon inshAll-llah dhe ua plotson dëshirën.Selam 902. Selamun alejkum hoxhe e I nderuar dr zekerija bajrami jam jasht vendlindjes ne amerike per kurban bajram si eshte ma mire te dergoj para ne shtepi edhe te Theron kurban a ti jap parate ne xhami ju lutem pergjigjeni sa me shpejt selamun alejkum. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Besimtari i cili e ka borxh Kurbanin,Kurbani duhet të theret me nijet për të ndërsa vendi ku therret nuk është me rëndësi.Selam 901. Salam alekum hoxh i nderuar pasi jom pendu mi ka dhon banka do pare te kamates une nuk deshta qe ti marr po më thonë qe patjeter duhet ti marr qka të bëj me ato pare qe te mos bëj gjuhna? allahu ju shperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Ato para të takoj ty dhe ti duhesh ti marësh por ti japësh ndonjë të varfuri musliman i cili ka nevoj .Selam 900. Es selam alejkum hoxhe i nderuar, Mbasi qe prita pergjigje per nje pyetje qe u kam shkruar,sot e lezova se kishte gabim teknik keshtuqe po ju shkruaj perseri. Jam i martuar dhe tash sa kohe falemi me bashkeshorten bashk ku une e prij farzin.Estagfirullah me vijne disa mendime jo te mira dhe i thash shoqes nji dite se "Ku e dijm na se nuk kan ndrrua dicka ne Kuran" dhe "Tash sa kohe po falna i bej ti gjitha cka kam mundesi qe kerkon Allahu s.v.t. dhe nuk po me lehtsohen sprovat tash 2-3-vite" e keshtu me radhe.Pastaj me tha shoqja me keto mendime dhe fjal po frigohem mos ke dal prej imanit-feje dhe nuk dua te falem mbas teje!Une i fala du rekate dhe estagfirullahi el adhim bera 100 here ku i kerkova falje Allahut s.v.t.M e fal se e zgjata por tash pyetja ime eshte a bon me u fal shoqja mbas meje bashk apo jo dhe ndonji keshille nga ju eshte e miresepritur se jam ne sprova te renda?!Allahu ju dhashte te mira,selam Përgjigja: 884. Es selam alejkum, Jam i martuar dhe tash sa kohe jemi fal se bashku me bashkeshorten dhe une kam pri namazet farz.Te them te drejten une e besoj Allahun s.v.t. por estagfirullah me vijne disa mendima jo te mira dhe nji dite diskutova me shoqen si per shembull:Ku e dijme na se nuk kan ndrrua dicka apo kan hjek dicka nga Kurani?!Edhe une boll po falna dhe mundohem ti bej ti gjitha por Allahu s.v.t. nuk po mi pranon se nuk po me lehtsohet gjendja etj.InshAllah Allahu s.v.t. me fale e me meshiron.Mbas kesaj i kam fal dy rekate si kerkim falje dhe kam bere dhiker estagfirullahi el adhim 100 here,por tash bashkeshortja nuk ndigjon me u fal bashke se mendon se mos kam dal nga feja me mendime dhe fjalet qe i kam thene,estagfirullah.çfar pergjigje keni ju per kete? Selam Përgjigja: pytja 884 dhe 880 kan gabim teknik nuk mund te ju pergjigjemi 882. Selam Alejkym kisha nje pyetje sa i takon namazit. A te pranohet namazi pasi jep selam ne fund dhe ben nje lutje the thjeshte qofte edhe ne gjuhen shqipe? Allahu te shperbleht. Selam Përgjigja: BISMILAHI-RAHMANIR-RAHIM Lutja pas namazit eshte ne rregull te behet pamar parasysh ne cfar gjuhe e ben. 881. rgrgr Përgjigja: dergoni emailin tuaj ne emailin ton per ato pytje qe nuk jan te pergjigjura ne faqen zyttare,pershkak gabimeve teknike nuk mund te pergjigjemi ne faqen zurtare, 880. Selamun Alejkum hoxhe e I nderuar dr zekerija bajrami kam nje pyetje me ju pyet elhamdulilah I fal 5 Kohe te namazit mirepo shoqeria cka I kam me thene qe shkuarja ne bar eshte mire qe njeriut I duhet qe te relaksohet a ne bar ka alkohol e gjera te tjera te shejtanit a eshte e lejuar Sipas juve shkuarja ne bar pyetja tjeter eshte a eshte e lejuar qe ta kesh per shok ai I cili thote se ne kuran nuk shkruan se eshte I ndaluar alkoholi ai I cili thote se nuk frikesohem prej allahut e dua po nuk frikesohem ju lutem me Pergjigjeni Sa me shpejt selamun alejkum. Përgjigja: 878. Selam alejkum hoxh i nderuar dashta me te pyet a ështe gjë e mir qe ta kesh frikë imanin qe mos te dobsohet dhe të kesh frikë allahun qe te jom i sinqert ndaj tij, zhdo herë e lus allahun qet te me bon te sinqert, fort e kam frikë qe mos e kam sinqeritetin e dobet edhe pse jom i bindur se i besoj allahut. Më jep do këshilla, si mundë ta provoj veten a jom prej te sinqertve? Allahu të shperbleft Përgjigja: BISMILAHI-RAHMANIR-RAHIM Vashdo keshtu dhe lute All-llahun te ta shton sinqeritetin,S.Alejkum 877. Selam alekum hoxh i nderuar allahu ju shperbleft me xhennet per dertset qe i tregon allahu tka bo ty sebep dhe jom udhzuar e kam një pyetje si dhe kur falen namzet kaza pershebull me ka ikur namazi akshamit a duhet ta fali kaza te nesermit ne kohe te akshamit apo mund ta fali naten ne vend te nafileve? Allahu ju shperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM Duhet te mundohsh maksimum qe namazi te mos mbese kaza, poqese te mbetet atehere duhet ta falish sa ma shpejt kur tet jepet mundesia dhe te mos e vonosh. 876. Selam alejkum Hoxh inderuar nese dikush i ka xhinet ne trup dhe nuk jom i aftë të sheroj o bon qe tja lexoj suretul kursi apo qka duhet te bëj? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. Mundet te lexoni inshAll-llah i ben dobij. 875. Selam aleykum hoxh inderuar e kam një pyetjë nese me ik mendja në manaz dhe me kthehet persëri a pranohet ai namaz te allahu? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Gjat namazit muslimani duhet të jetë i kujdesshëm i koncentruar dhe i përkushtuar maksimalisht,se namaz dmth lidhje,që lidh njeriun me krijuesin, sëpaku gjat namazit duhet të jeshë në vetëdije kur thua IJAKE NABUDU WEIJAKE NESTEIN,inshallah Zoti na i pranon namazet tona. 874. selamun aleykum Hoxhë i nderuar,jam një profesor nga Opoja quhem Bajram Gërdellaj,,na keni impresionuar me ligjeratën në Brodosanë herën e fundit,Allahu ju shperbleft Pyetja ime është: Pasi sadakul fitri asht pastrim i Ramazanit,,një ,,besimtari i cili pa arsye nuk agjeron,, a i takon të paguaj Sadakul Fitrin selamu aleykum Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. Edhe pse nuk Agjeron pa arsye qe eshte nje gabim shume i madh megjithate eshte mire te paguaj Sadakatul Fiter qe sado pak te jete ne rrjedha me Muslimanet dhe me shprese se All-llahu do ta udhezon dhe do te agjeroj ne te ardhmen.S.A 873. Selam Alejkum hoxh. Prej ramazanit me kane ngelur 6 dite per te agjeruar nuk i agjerova per arsye shendetsore, tash nese e bej nijetin te agjeroj edhe per borxh edhe per sheval ? a me pranohet agjerimi edhe per sheval? Alejkum selam Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: 6 ditët e ngelura të muajit të ramazanit mund ti agjërojsh kur të mundesh ,ndërsa 6 ditët e shevalit duhet të agjërohen në muajin sheval,pra ju duhet të agjëroni 12 ditë 6 borxh që i keni patjetër ti agjëroni dhe 6 të muajit sheval, 872. selam alejkum hoxh, e kam nji web faqe ne gjuhen angleze a lejohet te mar lajme pre faqeve tjera dhe ti postoj ne faqen time a esht kjo pun haram? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. InshAll-llah nuk eshte haram.S.A 871. I nderuari hoxhe,ju kisha lut ne qofte se ka mundesi te me tregoni,namazi i naten me xhemat ne muajin e ramazan nga disa dijetar cilesohet si bidat,mekruh(e urryer),ndersa disa te tjere neper xhamit tona (Shkup)e praktikojne dhe ne ato namaze marin pjese nje numer shum i madh i xhematit,ju lutem te ma shpjegoni per shkak se me hulumtimet e mija qe kam bere nje numer i madh i dijetareve jane kunder namazit te nates me xhemat por une e kam fale regullisht ne xhami gjate muajit te ramazanit dhe ndihem shum mire kur fal kete namaz ne kete menyre,por gjithsesi dua ta gjej te verteten qe kete te vazhdoj ta bej apo jo? ju lutem pres pergjigje! Selam Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. Pas gjith polemikave qe behen rreth ketij namazi ne shpresojme qe te jete e vlefshme dhe e qelluar pasi qe nje numer i madh i muslimaneve gjejn knaqesin e tyre shpirtrore gjate faljes se ketij namazi.S.A 870. selamu alekum hoxh, ne diten e xhuma dreken qe e falim a eshte bidat apo nafile? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. InshAll-llah le te jete nafile e jo bidat. 868. Selam aleykum , pyetja ime eshte ; jom ne lidhje dashurie me nje vajz, e ka kohe qe e njof 5-6 vjet e jom rra ne dashuri qe 3 vjet jom ne lidhje por eshte problemi prinderit e saj nuk e lejoin kete vajz asesei me mua pse jetoi ne katund e qysh duhet me vepru une kur une dhe vajza duemi e pranojm njeri tjetrin ? por penges prinderit e saj Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. Mundohuni qe te gjeni mirkuptim me prinderit inshAll-llah Zoti ju ndihmon.S.A 867. es selamu alejkum hoxhe i nderuar jam nje femer muslimane 15 vjecare cdo kohe te namazit e fali mirepo nganjeher prinderit e mi dhe antetaret e tjere te familjes nese them dicka ose ngacmohemi me vllaun e vogel ata me thojn ca po e fal ty namazin leje krejt hoxhe a eshte haram me fale namazin nese te thojn keshtu ???? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Motër e nderuar falenderimi i takon All-llahut që të ka udhëzu dhe të ka mundësu që të falish namaz,namazin asesi nuk duhesh ta lësh pa e fal pa mar parasysh kush thot dhe çka thot,por edhe ju duhet të jeni e matur në fjlët e tua dhe në sjelljet dhe veprat e tua,që të jeni shembëlltyr për të mirë,që edhe antarët tjerë të familjes të fillojn të falin namaz,Zoti ju ndihmoft 866. Selam alejkum. Hoxhe i nderuar kam nevoj te di,10 netet e fundit,per shembull sot jemi data 22, sonte a eshte nate tek apo cifte, dhe kisha nje dert kam nje iftar te marten data 26 a eshte ate nate nata e lejletul kadrit? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: 10 netët e fundit të muajit të Ramazanit janë më të begatshme,ne kto 10netët e fundit ka gjasa më të mëdha të jetë nata e Kadrit edhe atë në netët tek si psh.21,23,25,27,29,por nga këto netë më shum dijetarë janë të mendimit të jetë e 27 nat 862. selamalejkum hoxh a prishet agjeremi ne qoftese ke fol me naj vajz ne interent po nuk ke fol sene palidhje po ke fol me to edhe mbas pak kohe ka rrjedh sperma pak a prishet agjerim desh me dit edhe sperma nuk ka dal me deshir time po qashtu ka dal pak qe k mundesi me ma dhan ni pergjigje hoxh i nderuar Përgjigja: 861. selamalejkum hoxh a prishet agjeremi ne qoftese ke fol me naj vajz ne interent po nuk ke fol sene palidhje po ke fol me to edhe mbas pak kohe ka rrjedh sperma pak a prishet agjerim desh me dit edhe sperma nuk ka dal me deshir time po qashtu ka dal pak qe k mundesi me ma dhan ni pergjigje hoxh i nderuar Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM, PAQA DHE MESHIRA E ZOTIT QOFTE PER JU. Agjerimi nuk prishet por agjerim don te thot te agjerojsh ne teresi me gjith qenjen tednde e ne raste te tilla prej agjerimit te asaj dite nuk ka shperblim.S.A 860. selamalejkum hoxh i nderuar jam leutrim jam nga kosova jam fetar jam 22 vjet qe 10 vite fali namaz rregullisht a ka mundsi me ma gjet naj vajz me mbules qe jeton jasht dikun hoxh i nderuar selamalejkum Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Hajr inshallah beni dua qe Zoti tua plotson deshirat e hajrit. 859. Selam aleykum hoxh i nderuar a kishe mujt mem tregu si falen sunetet 4 reqate dhe 2 reqate qfar sure duhet te thuhen? Përgjigja: BISMILAAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Sunnetet preferohen te falen nga 2 rekate dhe pas elhamit mund te thuhen cilat sure apo ajete qe ti i din. 858. Pershendetje-Jam 41 Vjeqe,sme mungon asgje nga all-llahu nga pamja fizike dhe mendore,por halli im eshte qe kam kete moshe dhe nuk arrij te lidhem me dikend per martes. Nuk kam oferta qfare kam deshire,dal me dnoj mashkull,fillon lidhja shum mire,por shpejt perfundon pa aresye konkrete ftohje nga dy palet dhe asgje hiqe.Nuk po kuptoj dhe po me mundon situata me se shumti per prinderit emije,qe kam shum deshire te me shofin te lidhur me dikende.Edhe pse per mua martesa konsiderohet si tragjedi,me e rende se vdekja,por nuk arrij ta dije pse kam ket situat dhe ket vuajtje te mdnoj se duhet marohem .shkurte ska eprson qe dua dhe skam ndjenja te jem emartuar apo te jeteoj me dikende.Por realishte nuk bej as aventura,skam ndokende qe argetohem dhe kerkoj apo kerkoj jet palidhje te shfrenuar,jo nuk jam e tille .Thjeshte nuk po arrij te dua dikende dhe nuk po kam vullnet te jem e martuar te krijoj familje.si munde te zgjedh ket situate? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Është mirë që të kërkosh ndonjë dijetarë e të konsulltohesh me të për hallin që ke,un mendoj se ke ndonjë sulm nga xhinët që të bëjnë të mendojsh se martesa është tragjedi,prandaj është mirë që dikush të të bën rukje.Zoti ju ndihmoft 857. Jam 41 Vjeqe,sme mungn asgje nga all-llahu nga pamja fizike dhe mendore,por halli im ehste qe kam kete moshe dhe nuk arrij te lidhem me dikend per martes. Nuk kam oferta qfare kam deshire,dal me dnoj mashkull,fillon lidhja shum mire,por shpejt perfundon pa aresye konkrete ftohje nga dy palet dhe asgje hiqe.Nuk po kuptoj dhe po me mundon situata me se shumti per prinderit emije,qe kam shum deshire te me shofin te lidhur me dikende.Edhe pse per mua martesa konsiderohet si tragjedi,me e rende se vdekja,por nuk arrij ta dije pse kam ket situat dhe ket vuajtje te mdnoj se duhet marohem .shkurte ska eprson qe dua dhe skam ndjenja te jem emartuar apo te jeteoj me dikende.Por realishte nuk bej as aventura,skam ndokende qe argetohem dhe kerkoj atliri,jo kj0o nuk ehste.Thjeshte nuk po arrij te dua dikende dhe nuk po kam vullnet te jem e martuar te krijoj familje.si munde te zgjedh ket situate? Përgjigja: 856. Selam Aleykum, e kam nje pyetje ne cfar pune nuk ben te agjerojn njerezit sepse une punoj ne market 12 ore e agjeroj por nuk e kam vetem te rrij por pune fizik saqe me leshon takati tu punu lejohet te agjerohet dhe nje tjeter pyetje a lejohet agjerimi ne diell me punu fizikisht me kacija dhe me ndertim shtepie. Përgjigja: BISMILAHI-RAHMANI-RAHIM: Për të dy raste e përmendura vlen e njejta përgjigje:Nese e keni patjetër me punu dhe agjërimi shum ju mundon atëher mundeni ta prishni agjërimin por duhet të keni kujdes dhe të keni frig All-llahun se Ai (All-llahu)dhe ju e dini më së miri a mundeni me agjëru apo jo,për ditët që nuk agjëroni duhet ti kompenzoni kur të mundeni,por agjërimi në muaj të Ramazanit ka shpërblimin më të madh.Zoti ju ndihmoft PËRGJIGJE PYTJES 847 ka gabim teknik, 855. Selam aleykum hoxh inderuar jon gjasht ditë pas ramazanit qe munden te agjirohen kur duhet ti agjirojm meniher pas ramazanit apo pas bajramit? Allahu tshperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Gjashtë ditët e muajit Sheval është shum mirë të agjërohen por jo në vazhdim me Ramazanin por pas ditës së dytë të Bajramit mandej me fillu me i agjëru.////////////////////////////// 849. Selam aleykum hoxh i nderuar e kam një pytje kur marr abdes harroj sa her kam marr uje ne hundë apo ne goje a pranohet nese marr 4 herë ujë ne hundë apo ne goje? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Kur të marësh abdes nëse ke haru se a eke pastru gojën dy herë apo tri herë,nuk prish pun,nese anoni kah ajo se dy herë keni mar ujë atëherë merrni edhe një herë që të bëhen tre herë,por muslimani duhet të jetë i kujdesshëm për cdo pun apo ibadet që e bën të jetë i koncentrum në atë që e bën të mos ndodh shpesh të harojsh amora uj dy her apo tri her ose ai fali tre rekate apo katër rekate,duhet të mundohemi sa me shum të jemi të koncentruar në atë që e beni,Zoti ju ndihmoft 848. S.a,pse nuk po i jipet pergjigje pyetjes 847 Përgjigja: 847. selamun alejkum ju uroj se pari muajin e shenjte te ramazanit me lutje drejtuar Allahut per agjerim te leht e te pranuar. Une gjate agjerim kam vetem nje problem,shendetsor eshte fjala,gjat gjithe dites me vie me pshty,nuk behem rahat gjer sa te ha iftar,jasht ramazanit edhe nese skam hanger asgje nje gje te kohe te gjat nje problem i tılle nuk paraqitet,pra vetem gjat ramazanit,we selamu alejkum. Përgjigja: 846. Selam ALEJKUM hoxh i nderuar. Pyetja ime eshte: A mundet te falet namazi i sabahut 4o minuta par kohes se syfirit, per shkak se deri atehere qedrojm duke bere ibadet dhe kur vjen koha e namazit te sabahut na vjen edhe gjumi? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Namazi i sabahut mund të falet 20 minuta pas kohes së imsakut por imsaku duhet të jetë në kohë të vet kuptohet kur fillon të agon agimi. 845. Es selam alejkum perseri, Kam dy pytje nese ka mundesi te me pergjigjeni.Diten e xhuma kur nuk mundesh me shkua ne xhami a mundesh me e fal xhuman ne shtepi,nese po me sa vete eshte minimumi. Pyetja e dyte per namazin e terravise nese nuk mundemi te shkojme ne xhami a mundemi te e falemi ne shtepi dhe sa eshte numri qe duhet marr pjes?Allahu s.v.t. ju shperblefte me te mira ne kete muaj te shejte te Ramazanit,amin Përgjigja: Xhumaja nuk mund të falet çdo kund por duhet të jet vend i caktuar ku falet xhumaja për çdo javë,dhe namazet e kohës për çdo ditë.dmth nuk falet në shtëpi 844. Selamun Alejkum I ndëruari Hoxhë Zekirja Bajrami. Kamë një pyetje. A lejohet marrja e abdesit ne banjo (wc) se banjot sot jan bashkë me wc. Në mexhlisin që ka qenë ndermjet Pejgamberit dhe iblisit kur e ka pyet se ku është shtëpia e tij (iblisit) aj ka thënë se shtëpia ime është wc-ja, atëher si është e mundur me mor abdes ne shtëpinë e shejtanit. Pleqët përpara nuk kanë marrë abdes ne banjo por ne koridore të shtëpies. Dua vetëm nga ju Dr Zekirja Bajrami një përgjigjje! Selamun Alejkum. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Sido që të jetë abdes mund të marësh në banjo por nuk bën që të bësh lutje 843. Es selam alejkum hoxhe, Pytja ime eshte ne Ramazan kur jemi agjirueshem a mundemi te bajme dush,pra te pastrohemi plotesisht? Ju faleminderit Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Po mundet te behet tush dhe të pastrohemi 842. Selamun alejkum hoxhe e I nderuar zoteri zekerija bajrami allahu ju shperbleft me kret te mirat edhe ne kete jete edhe ne ahiret per keta ligjerata derse te mira cka I kam ndegjuar prej jush sidomos" vlera e durimit" shume ders I mire,ju kam pyet shume here ndoshta jam edhe I njofshem ketu pyetjen kete here e kam jetoj dhe punoj ne amerike mirepo ne kete qytet ku jam xhamija eshte 2 ore larg a un 7 dite ne jave punoj skam pushim namazet I fal edhe me allahun perpara do te agjeroj mirepo me qan shpirti Pse sen shkoj te fal namazin e taravise cka te Bej ne kete situat ndonje keshille prej jush selamun alejkum. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Namazi i teravisë mund të falet edhe në shtëpi ,pasi ju jeni në pun e nuk mundeni të ndani koh për në xhami atëherë mund të faleni në shtëpi, por nuk duhet të rini rehat, duhet që të planifikoni që kohën ta sistemoni që në xhami të shkoni se padyshim namazi me xhemat eka vlerën e vet 840. Selam alejkun hoxh i nderuar.Sa reqate namaz mundet njeriu mi fal naten, don me thon namaz nate ? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Namazi i natës nuk ka rekate të kufizuara mund të falesh sa të kesh mundësi ,poqëse i fal tetë rekate e pastaj edhe tre salati vitër keshtu quhet tehexhud namazi. 838. Selam alejkum hoxh i nderuar dashta me ju pytë kur jom dukë agjeru,dhe dikush e lshon muziken a e prishi agjerimin dukë qenë ne at vend dhe skam mundesi te largohem? Allahu ju shperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Në këtë rast nuk prishet agjërimi as që të pakësohen sevapet kur jun nuk pajtoheni që të lëshohet muzik 836. Selam Alejkum Hoxhe i nderuar. Jetoj dhe punoj jasht vendlidjes dhe pata nje aksident te rende ne pune dhe pasiqe kam qene ne rregulla te plota gje qe eshte obligim ,instituti per incidente ne pune me nxorri nje gjysme pension dhe nje shume te hollash.Desha te di se cthote Islami si te veproje per kete duke mare parasysh se gjenda shendetesore e ime nuk esht aq e mire.Ai kam hallall parate. Falemnderit Allahu ju shperblehte. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Po është e lejuar që ju ti merni ato të holla pasi që nuk theni ndonjë rregull të atij shteti ku ju jetoni,dhe gjendjen tuaj e keni paraqitur siç është pa ndonjë falcifikim andaj nuk ka ndonjë problem ,Zoti ju ndihmoft 835. Selam alejkum dr Zekerija shum jom vezvese pas namazit dhe kam frik se allahu nuk mi ka pranu namazet a mund te jonë vezveset e shejtanit apo? allahu ju shperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Vazhdo të falish namazin me shpres se All-llahu ta pranon dhe mos e angazho veten me ato vezvese ngase ato vijn prej shejtanit që ai në ndonjë mënyr mundohet të ju largon nga namazi.Zoti iu pranoft namazin 830. selam aleykum dr Zekerija e kam një pyetje nesë me zër gjume edhe pse e lo alarmin e sahatit te cingron dhe prej lodhjes e ndali sahatin edhe pse nuk me kujtohet qe e kam ndal dhe e vonoj sabahun qka duhet te bëj a mund ta fali sabahun kur me del gjumi? Dhe a e kam gjunah nese e vonoj namazin shkaku i gjumit edhe pse jam i bindur se do te qohem nga gjumi ne at kohë? Allahu ju shperbleft Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Nëse kjo të ndodh shpesh herë atëherë duhet të gjejsh ndonjë mënyr tjetër për tu zgjuar nga gjumi siç është rasti të porositish dikend që të të thirr në tel.derisa të zgjohesh ose ndonjë mënyr tjetër ,Zoti ju ndihmoftë 829. Selam aleykum Dr zekerija e kam një dert falenderimi i takon vetum allahut qet jom udhzu në ketë rrugë i fali 5 vaktet e namazit mundohem tej jem sa ma i sinqert ndaj allahut dhe ta ndjeki synetin e pejgamberit s.a.v.s e kshtut qe e kam shlu pak mjeker por baba im më thot qe e teproj ësht kunder meje qka thuash qe te boj kur më thot ai qe zdon me pas kontakt me mu nqofsi vazhdoj keshtut a mundes mem këshillu qka te bëj? une nuk ju largona rruges te allahut, a kam gjynahe ne qofsi baba im nuk don me pas kontakt me mu shkaku qe pe ndjeki rrugen e allahut? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Së pari lusim All-llahun që tia mundësoj Babës tënd që të bindet se mjekra është synet i Pejgamberit a.s. dhe ai të mos e kundërshtoj atë,kurse ju mundohuni që të jeni i sjellshëm ndaj prindit,dhe lutnje atë që të pys dijetarët se aka të drejtë që ai të ndërhyn në synetin e Pejgamberit s.a.w.s. dhe ai inshalla do të bindet dhe nuk do të pengoj. 828. Eselamun alejkum hoxhe zekerija bajrami kam nje dert,jam jasht vendlindjes me Pune ne amerike jam tu punuar te vllau I dhenderrit Tim me nusen e jeme mirepo tere kohen vllau I dhenderrit me ka bere shume padrejtesi Mua edhe shoqes teme si psh ju punen se beni po e bejne ma shume te tjeret ju me Perziheni ne pune etj po perkundrazi punoj me mish edhe me shpirt kur Sjam perzier pervec kur kan ba padrejtesi puntoret jam munduar Tia mbroj interesat Mikut Tim e ai me thote mos perzihem se eshte puna jeme,pas nje kohe miku Jem dmth vllau I dhenderrit keta dite eshte ne maqedoni ne vendlindje edhe la nje kusherir te vetin ta menaxhoj restorantin mirepo edhe ky te njejten Pune si ai shume I rrept ndaj meje shoqes teme zdi cka te beje fal 5 kohe edhe namaz elhamdulilah ju lutem hoxhe I nderuar nje keshille prej jush zoti ju ruajt familjen selamun alejkum. Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM; Ju mundoheni që të bëni punën tuaj me sinqeritet dhe ruheni sadopak të mos përziheni në punën e tij,duke lut Zotin që ai tju ndihmon e tua lehtëson këtë çështje. 816. esselamu alejkum..hoxh i nderuar jam ne halla nga disa mendime i kam najher,estagfirullah frigohem mos bej kufer,un jam besimtare fali namazin mundohem ti permbahem rruges Zotit,po najher me vijn ca mendime qe sdu ti kem wallai,si ajo se pse Allahu ka kerkuar ta besojm Ate duke mos e pa Ate,sikur ta shihnim nuk do tkishte ndoshta pabesimtar qe do te denoheshin pastaj,pastaj pse krishteret e jehudit do denohen me xhehenem pse sjan musliman,kur ata nuk e kan zgjedhur te lindin jomusliman du te them te lindin mga prinder jomusliman,ne kemi pas fatin qe te lindim si musliman e ata jo..sdi nuk du ti kem kta mendime po sdi qka te bej me mundojn shum..qka mkeshilloni te bej??Allahu ju nderoft.selam alejkum Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Mos u dëshpro se kshtu mendime mund tju paraqiten shumë njerëzve por duhet të mundoheni që të ju shmangeni këtyre mendimeve,sa i takon të pamurit të Zotit,Ai nga urtësia e tij e ka bë që ne në këtë botë të mos mund ta shofim ndërsa na ka premtuar që në botën tjetër padyshim do ta shofim,dhe knaqësia më e madhe për Xhennetlinjët do të jetë të pamurit e Zotit,ndërsa sa i takon çështjes së jehudëve dhe të krishterëve edhe ata lindin si musliman por pastaj prindërit,të afërmit e tyre i devijojn nga Islami dhe i shpijn në Jehudizëm ose Krishtrizëm,andaj ata derisa janë si fëmijë nëse vdesin nuk kanë përgjegjësi,por kur arijn moshën e pjekurisë atëherë ata duhet të mendojnë se sia ata egzistojnë kush i krijoi ata dhe gjithësinë,derisa të arijnë tek përfundimi se egziston një Zot,poashtu ka mundësi që ata të pysin rreth kësaj çështje derisa të arijnë deri tek e vërteta e sidomos tash në këtë kohë që mënyrat e aritjes tek besimi i vërtet në Zotin një janë të bollshme siç rasti me shumë perendimor të cilët përmes studimit dhe hulumtimit arijnë deri në pranimin e Islamit. 815. Selamin alejkum hoxue e I nderuar zoteri zekerija bajrami quhem blerim Jam jasht vendlindjes ne amerike,pyetja ime eshte a mund te mbaje Ramazan a po punoj ne restorant amerikan fjalen e kam po prek me dore cfar do lloj ushqimesh te papasterta ashtu e kam punen A mundet ne kete situat te mbaje Ramazan edhe a do te me pranohet te allahu I madheruar,edhe nje pyetje kisha tere diten po punoj edhe mbasi mbaroj me punen ne mbremje fal kaza namazin a eshte Kjo e pranueshme te allahu xh.sh sePse tere diten jam ne Pune edhe vendi qe po punoj spo lejon te fal namaz Sepse cfar ceka me pare po prek ushqime te papasterta ju lutem me keshilloni dhe me jepni pergiigje Sa me shpejt zoti ju bekofte juve familjet tuaj edhe kret vellezrit edhe motrat muslimane kudo qe Jane ne bote selamun alejkum. Përgjigja: BISMILAHIR-RAMANIR-RAHIM: Së pari çdo besimtarë musliman duhet të mundohet që të gjejë një punë të pastërt në një vendë të pastërt,andaj ju atje ku punoni nuk lejohet që të rehatohesh në atë vend pune,por duhet të kesh parasysh dhe të përpiqesh që të gjejsh një punë të pastërt duke iu lut Zotit që ai të të ndihmon dhe që të ta mundëson,ndërsa sa i takon agjërimit të Ramazanit duhet të agjërojsh dhe nuk lejohet mos agjërimi edhe pse je në atë vend pune,kurse sa i takon namazit duhet të përpiqesh që të gjejsh një moment që ti falish vetëm farzet e kohës,poqëse nuk të mundësohet që as farzet ti falish atëherë do ti falish te shtëpija por mos haro se një punë që të pengon edhe nga falja e namazit nuk ka bereqet,mu për atë gjithmon duhet patur parasysh që ki vendpune që sa më shpejtë të ndrohet.Selam 814. Selamin alejkum hoxue e I nderuar zoteri zekerija bajrami quhem blerim Jam jasht vendlindjes ne amerike,pyetja ime eshte a mund te mbaje Ramazan a po punoj ne restorant amerikan fjalen e kam po prek me dore cfar do lloj ushqimesh te papasterta ashtu e kam punen A mundet ne kete situat te mbaje Ramazan edhe a do te me pranohet te allahu I madheruar,edhe nje pyetje kisha tere diten po punoj edhe mbasi mbaroj me punen ne mbremje fal kaza namazin a eshte Kjo e pranueshme te allahu xh.sh sePse tere diten jam ne Pune edhe vendi qe po punoj spo lejon te fal namaz Sepse cfar ceka me pare po prek ushqime te papasterta ju lutem me keshilloni dhe me jepni pergiigje Sa me shpejt zoti ju bekofte juve familjet tuaj edhe kret vellezrit edhe motrat muslimane kudo qe Jane ne bote selamun alejkum. Përgjigja: 810. Selam Alejkum We Rahmetullahi We Berekatehu. I nderuar hoxhe. Derguesit e ketij mesazhi jemi disa te rinje nga Dibra ne Maqedoni. Jemi nxenesit e xhamise te Bajram Begut. Gjate vitit organizojme programe dhe aktivitete per fene tone te mrekullueshme, me nje qellim te vetem qe bashkeqytetaret dhe moshataret tane ta duan dhe te fillojn ta praktikojme me shum fene islame dhe qe ajo te jet me e bukur tek ato. Pasi po vjen edhe ramazani ne kemi menduar disa aktivitete, njeri prej tyre me ndihmen e Alluahut ishALLAH do te behet behet ne radion e qytetit. Ky program maksimumi do te shfaqet 3 here ne jave gjat gjith muajit dhe per cdo radh do te kemi nga nje te ftuar special dhe do deshironim qe nje radh ju do te jeni i ftuari jone.Dibranet ju duan shume dhe i ndjekin me dashuri ligjeratat tuaja. Ju lutemi ta pranoni ftesen tone IshALLAH. Allahu i Madherishem ju dhente shendet, begati, dhe lumturi juve dhe gjith familjes tuaj.ALLAHU i Lartesuar ju shperblefte. Përgjigja: WEALEJKUM SELAM- Lus All-llahun xh.sh. që të ju ndihmon dhe të ju shpërblen për kontributën tuaj,ftesën do e kemi parasysh, por do të shofim si do na rrjedhin punët gjatë muajit të Ramazanit, 808. SELAM ALEJKUM Hoxhe i nderuar. Desha te pyesh a mundet te behet duaja e namazit te isihares ne shqip? Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Po mundet të bëhet duaja e namazit të Istihares edhe në gjuhën shqipe. 806. Es selam alejkym, Deshta te pyes per femij qe me kan lindur nuk kam dhene as gje dhe nuk kam bere kurban.Qka duhet te bej tash a me bere kurban apo me i dhene vleften e kurbanit ne te holla dhe si e bej nijet? Me falni se pak e zgjata.Allahu xh.sh. ju dhashte te mira Selam Përgjigja: BISMILAHIR-RAHMANIR-RAHIM: Për fëmijët e posa lindur është sunnet që të pritet kurban,nëse është djal i priten dy kurbana nëse është vajzë i pritet një kurban dhe ktij lloj kurbani i thuhet Akika,Akika duhet të bëhet në të 7 ditë kur lind fëmija ose në të 14 ditë,por nuk prish punë nëse bëhet Akika më vonë,pra ju duhet që të preni kurban për fëmijët tuaj e jo të jepni të holla për konpenzim të kurbanit,Nijeti bëhet kshtu : O Zot ky kurban theret në emrin tënd për filanin d.m.th. e permend emrin e fëmijut. 801. Selam alejkum, Kam gjetur para ca diteve ne kuzhine nji leter sikur eshte gjak i thare e mbeshtjellur me nji najlon-plastike ne nji ane e çelur.Nuk kemi pas musafir as kon ne kohet e fundit dhe nuk e dijme se kah ka ardh ajo?! Nuk e di se si te veproj me ta dhe ju kisha lutun te me tregoni ju menyren se si te veproj. Ju faleminderit Selam Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim- Atë që keni gjetur në shtëpin tuaj duhet ta hudhni te mbeturinat, rreth saj të mos dyshoni dhe kërkoni mbrojtje prej Zotit që në çdo rast ai të jetë në mbrojtjen tuaj,dhe ai që është në mbrojtjen e Zotit nuk mund ti bëj dëm asgjë. 800. E Selam alejkum Hoxhe I nderuar. I ndegjoj ligjerata tuaja rregullisht edhe mbasi me pelqen shume e vendosa a te bej nja pyetje nese me lejoni. Para disa viteve kam patur disa probleme e kam qene i friguar edhe kam ndegjuar per njerin qe Shkruan hajmalija edhe mi ka bere tri hajmalija, por tani kam ndegjuar mendime te ndryshme per hajmalija. Deshta mendimin edhe udhezimin Cka mendon cte bej me to, si mi asgjesua? Cka sugjeroni? Kam deshire it hjek prej meje. Falimenderit shume, Allahu s.v. t. ju shperblefte me te mira. Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim- Hajmalijat janë të ndaluara të barten por pasi që keni gabuar dhe jeni drejtuar hajmalixhinjëve duhet të kërkoni falje prej Zotit dhe hajmaliat ti djegni dhe të mos merreni mo me këtë çështje dhe të kërkoni mbrojtje dhe ndihmë vetëm prej All-llahut xh.sh. 799. selam alejkum hoxh i nderuar..desha tju pyes a eshte e vertet se 4 rekate sunet para farzit te ikindies dhe para farzit te jacies nuk duhet mi fal, ngase kam degju hoxhallar qe thon se sduhet ngase nuk i ka falur pejgamberi alejhi selam.. Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahiim Sunnetet e ikindis dhe të jacisë i Dërguari s.a.w.s nuk i ka fal regullisht por ndonjëher ika fal e ndonjëher jo, madje ka mendime se nuk ka fal sunnet para faljes së farzit të jacisë por të falurit është më e preferuar pasi mendimi i atyre që pohojnë ka përparsi nga i atyre që mohojnë,por edhe sikur të mos kishte fal me nijet sunneti para farzit të jacisë përsëri të falurit është më mirë pasi që egziston hadithi i të Dërguarit s.a.w.s. ku thotë ;ndërmjet çdo dy ezanave (d.m.th. ndërmjet ezanit dhe ikametit)preferuhet falje namazi,nga kjo na bëhet e qartë se më e preferuar është të falet namaz para farzit të ikindisë dhe jacisë. 798. a lejohet me marr abdes ne banjo Përgjigja: Bismil-lahi rrahmanir-rahim Mund të meret abdes në banjo por nuk preferohet të bëhet lutje gjatë marjes së abdesit. 797. selamu alejkum hoxha i nderuar kisha nje pyetje urgjente a mund te emertoj vajzen me emrin tuana Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Emri duhet të ketë kuptim të mirë,andaj duhet të dijshë se çfar kuptimi ka emri Tuana dhe në çfar gjuhe është,andaj preferohet që të mos iu ikim emrave tradicional të muslimanëve ose të jetë në gjuhën shqipe dhe të ketë kuptim të mirë. 796. Salam aleykum Zoti ju shperbleft me xhenet hoxha zekerija shum gjëra kam mësu prej teje, une deshta të bëj një pyetje lidhur e namazin se ka dasht allahu më ka udhzu dhe më ka bo qe te pendohem e të kthehem në rrugen e tij te drejt, por një problem që e kam une qe jetoj ne gurbet jom ne punë dhe ne kit punen tim ska mundesi qe te fali namaz, namazi duhet të falet e kohen e vet por kisha pas deshir qe ti të më jep një keshill qka te boj? Allahu ju shperbleft Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Zoti ju ndihmoftë pasi që ju ka udhëzuar, keni kujdes që të gjeni modus që ta faleni namazin,poqese nuk keni kohë më shumë atëherë vetëm farzet të mos i leni pa fale,poqëse edhe atë nuk mund ta bëni atëherë mund ti faleni ato namaze që iu kan mbet pa fal kur të dilni nga puna duke iu lut Zotit që tua mundëson që ta falni namazet në kohë të vet 795. Selam alejkum. Hoxhe i nderuar, ka disa vite qe fali namazin qe agjeroj, lexoj kuran. Edukimi familjar nuk ka qene aq i mire ne pikpamje fetare, por elhamdulilah. Pyetja ime eshte, pse nuk mundem qe All-llahut ti nenshtrohem sinqerisht, me krejt qenien time, ta ndjej knaqesin e islamit, namazit, qe kur te bej dhiker ta bej me gjith zemer, te jem i perulur. Mundohem te pendohem por nuk arij ta bej me gjith zemer, lexoj kuran por nuk ka ndikim. shpesh me ndodh qe fene ta perceptoj si barr. mundohem qe sa me shum namaze te fale me xhemat gjat dites por edhe ajo nuk ka ndikim. si te jem me i sinqerte ne adhurim, me i perulur, te jem i knaqur me fene e All-llahut , te kem me shum shprese te Ai. All-llahu u shperbleft Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Vazhdoni çdo ditë me ibadetet të cilat i praktikoni dhe lutju Zotit që tua mundëson ta arrini atë që e dëshironi. 794. Selam pse nuk punon kjo faqe? Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim All-llahu ju shpërbleft për kujdes ,kemi pasur disa probleme teknike,në të ardhmen do funksionoj kjo faqe 792. A lejohet përdorimi i tespive në Islam se kena dexhue se Omer Bajrami na ka tregue se esht bidat te lutem me spejgo Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Përdorimi i tespihve lejohet për ata që nuk mund ti mbajn mend numrimin e dhikrit nëpërmjet gishtave,ndërsa numrimi i dhikrit nëpërmes të gishtave është më e preferuar. 790. Es Selamu Alejkum hoxhe i nderuar. Nese dikush udhzohet pas nje kohe te caktuar dhe fillon te fal 5 kohet e namazit. A i lejohet ktij personi te fal namaz nate. Kam degjuar se ai qe ka namaze te pafalura nuk i lejohet te fal namaz nate. Nese eshte keshtu, atehere si qendron rasti me sahabet (duke mare parasysh jan udhezu ma von se Pejgamberi a.s, dmth kan pasur namaze te pafalura) dhe jan urdheruar nga ana e Pejgamberit a.s te falin namaz nate? Përgjigja: 789. A duhet shqiptuar nijeti per namaz me gjuhe? Nese jo atehere si duhet bere njetin veq me zemer? Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Nijet dmth vendosje për të bë një punë dhe mu atëherë kur e vendos çajo është nijet,andaj nijeti ska nevoj të shqiptohet me goj por vendosja në zemër çajo është nijet 787. Esselamu alejkum hoxhe i nderuar. nese keni mundesi me u pergjigje se cka do te thote Resul dhe cka do te thote Nebi dhe cilet pejgamber kan qene Resul e cilet Nebi. Allahu ju shperbleft Përgjigja: Bismilahir-rahmanir-rahim Resul janë ata Pejgamber të cilët kanë pranuar shpallje nga Zoti ndërsa Nebij janë ata të cilët nuk kanë pranuar shpallje nga Zoti. 785. Selam Alejkum Hoxh i nderuar. Pyetja ime ka te bej me muajin e Ramazanit, Jetoj ne gurbet punoj pun te rend jam puntor i thjesht gipser udhtoj 125 km deri ne vendin e punes e gjith kjo a me lirohem prej agjerimi apo jo gjithsej 13 ore rrug dhe pun bej dhe nese lirohem si mund ta konpensoj. Dhe Nenpyetje Kur e kam punen ne largesi si kjo a mundem qe ta lidh ikindin me dreken kur te vi ne shtepi pasi qe smund ta mbri. Zoti te ruajt te dhasht shendet qe te kontribosh per fen ton te dashur Eselamu Alejkum Përgjigja: Bismilahir-rahmanir-rahim Nëse këtë udhëtim e bën për çdo ditë ti llogaritesh mysafir (udhëtar)statusi i udhëtarit është;nëse nuk mund të agjëron nuk ka dënim por ata ditë duhet ti agjëron kur do që ti mundësohet siç jan vikendet,ditët e pushimit etj.poashtu mund të bëjsh bashkimin e drekës me ikindin edhe ata duke i falur nga 2 rekate. 784. Esselamu alejkum hoxhe i nderuar.Jam 26 vjecare dhe ende nuk jam martuar.Me pelqen nje djale tash sa vite,por ai nuk ka marr ndonje hap.Me duket i interesuar,por nuk e di ndoshta jo aq sa duhet.Kam deshire te martohem,por sa here qe me vjen ndonje oferte nuk mund ta pranoj,sepse me pelqen ai.E shoh se nuk ka ndermend te bej asgje,por une nuk arrij te perqendrohem te dikush tjeter,keshtu qe nuk mund te vendosi te fejohem,sado qe perpiqem te interesohem per ndonje djale.Allahu ju shperblefte! Përgjigja: Bismilahir-rahmanir-rahim Është mirë që atij djali në ndonjë far mënyre ti bëhet me dije rasti yt,dhe në mënyr të prer të marish përgjigjen nga ai,kështu që të mos e humbish kohën duke pritur atë por të pajtohesh të fejohesh me dikend që të ofron fejes. 783. si te ja bej se me kan be sehire jetoj dhe punoj ne belgjike nuk arij te martohem mbusha tani 41 vjet Përgjigja: Bismilahir-rahmanir-rahim Poqëse ke bindje se ke të bëmë sehir duhet dikush të të bëj rrukje të lejuar sipas sheriatit derisa të largohet sihri,Zoti të ndihmoft 781. esselamu alejkum desha te ju pyes hoxhe i nderuar a duhet te lexon suren fatiha secili per vete kur imami lexon ne heshtje esselamu alejku pres pergjigje Përgjigja: Bismilahir-rahmanir-rahim Po ,kur imami lexon në heshtje ose lexon me zë por xhemati është larg aq sa nuk mund ta ndëgjon në këto dy raste xhemati është mirë që ta lexon fatihan. 780. eselamu alejkum desha me pyete hoxhe namazi sabahute nese te ike kure bane me fale desha ta di Përgjigja: Bismilair-rahmanir-rahim Së pari duhet kushtuar kujdes që namazi i sabahut të falet para se të lind dieilli,por eventualisht nëse mbetet atëherë duhet të falet 45 minuta pas lindjes së diellit. 778. Selam Ualejkum hoxh i nderuar jam nje besimtar musliman nga Struga,nese ka mundesi nje komentim te sures Ali Imran ajetet 40-41!.Zoti ju shperblefte ne kete dynja dhe ne ahiret... Përgjigja: 777. Hoxh i nderuar Ju lutem më tregoni cila pjes i takon nanës ton pas vdekjes së babës? Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Pas vdekjes së burrit i cili ka fëmijë bashkëshortes së tij i takon 1/8 nga pasuria e tij 776. A duhet ta falim namazin e zënies së diellit ose hënës në shtëpi ose në xhami? Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Namazi i zënies së Diellit ose Hënës falet në vend të hapur me xhemat por edhe në xhami,ndërsa për atë që ska mundësi të merr pjes në xhemat mund ta fal edhe vetë kudo që të jetë. 774. A lejohet martesa e nje muslimani namazfales me nje vajze qe nuk e fale namazin? Përgjigja: Bismil-lahir-rahmanir-rahim Nëse ai shpreson dhe ka bindje se mund ta bind edhe atë që të fal namaz atëherë do të ishte mirë,ndërsa nësa ka bindje se ajo nuk do të fal namaz atëherë më mirë është që ti shmanget martesës me të. 
Telefoni kontaktues
+389 71 21 61 87

Emaili info@zekerijabajrami.com